Које су економске последице блокаде америчке владе?

ВАШИНГТОН: Делимична блокада америчке владе почела је да отежава процену "здравља" највеће светске економије, услед одлагања објаве или мањкавост кључних извештаја о привредном расту, потрошњи и запошљавању што даје криву слику о стању привреде.
bela kuca
Фото: pixabay.com

Примера ради, владини подаци о станоградњи и малопродаји неће бити објављени следеће недеље јер су службеници који раде на тим извештајима на неплаћеном одсуству.
Поред тога, наредни извештај о расту целокупне економије, који треба да буде представљен јавности 30. јануара, неће бити објављен уколико се настави блокада владе, преноси агенција АП.

Чак и ако влада у Вашингтону до тада у потпуности обнови рад, федерални службеници вероватно неће имати довољно времена за израду неопходног извештаја о националном бруто домаћем производу.
Међутим, нису све државне агенције затворене. Конгрес је прошле године одобрио средства за финансирање америчког Министарства рада, тако да ће наредни месечни извештај о запошљавању бити објављен 1. фебруара, као што је и планирано.

Иако америчка економија бележи добре показатеље у већини области, приметан је раст страховања од успоравања или чак застоја раста у наредним месецима.
Трговински рат између САД и Кине, који је прикочио глобални раст, вероватно ће успорити пословне инвестиције, а процењује се и да ће избледети позитивни ефекти резања пореза у САД.

И трошкови задуживања су порасли откако је америчка Управа федералних резерви (Фед) четири пута прошле године повећала каматне стопе на краткорочне позајмице.
Акције на Волстриту су, пре овонедељног опоравка, изгубиле око 16 одсто вредности у односу на највиши ниво забележен 2. октобра.
Иако ће неки економски извештаји бити објављени по распореду, они ће вероватно дати деформисану слику због блокаде. На пример, извештај о запошљавању у јануару могао би да покаже вештачки високу стопу незапослености и ниску стопу запослености.

Разлог за то је што ће 380.000 федералних службеника који тренутно не раде због блокаде, али који ће се вратити на посао кад она буде завршена, бити сврстани у категоријуи  незапослених лица у јануару.
"У том случају, то ће довсти до повећања стопе незапослености за 0,2 процентна поена у јануару", процењује Бен Херзон, економиста компаније "Макроекономикс адвајзерс".

Ако сви федерални службеници на крају добију заосталу плату, као што се то догађало раније по завршетку блокада, онда ће извештај о јануарским пословима бити ревидиран како би се уврстило тих 380.000 радних места, према подацима америчког Завода за статистику.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести