Либану срезан кредитни рејтинг, сервисирање дуга неизвесно

БЕЈРУТ:  Инвеститори који држе либанске обвезнице очекују најгоре, јер вишегодишње лоше управљање финансијама може гурнути ту земљу у неизвршавање сервисирања дуга први пут у њеној историји, јавља ЦНЦБ.
liban, mapa Foto: Youtube/printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Званичници Међународног монетарног фонда позвани су да помогну влади у Бејруту да нађе решење за управљање огромним либанским дугом, оди око 160 одсто бруто домаћег прозивода, усред најгоре финансијске кризе од бруталног грађанског рата 1975-90 у тој медитеранској земљи и висемесечних народних протеста, наводи та америчка телевизија.

Две највеће светске бонитетне агенције су током викенда смањиле суверени кредитни рејтинг Либана на ниво "смећа".

Агенције Мудис и С&П Глобал Рејтингс снизиле су рејтинг Либана за дугорочно девизно задуживање на "Ца" и "Ч", респективно - при чему су обе оцене за десет нивоа испод инвестиционог. Кредитни рејтинг Либана је сада нижи од Аргентине и Демократске Републике Конго, додаје ЦНБЦ.

"Као последица снажних фискалних, екстерних и политичких притисака, сматрамо да је у овом тренутку готово извесан проблем измене услова или једнострано неплаћање комерцијалног дуга Либана", наведено је прошле недеље у анализи компаније С&П Глобал.

Извештај ове агенције уследио је након што је Набих Бери, председник либанског парламента, рекао да би реструктуирање дуга било "најбољи исход“ за земљу.

Како се приближава рок за плаћање либанског дуга по основу еврообвезнице од 1,2 милијарде долара, који доспева 9. марта, цена те хартије је пала са 90 центи, у доларском износу, колико је износила почетком фебруара на рекордних 53 цента прошле недеље, а принос на ту еврообвезницу је премашио 1.000 процената, додаје ЦНЦБ.

Вредност либанске лира, која је званично везана за долар, суновратила се на црном тржишту за 40 одсто, док су локалне банке увеле квоте на нужна доларска плаћања за увоз хране, лекова и других прозивода неопхопдних за живот.

"власти ће морати да реструктурирају дуг, то је неизбежно. Они ће исцрпети девизне резерве како би отплатили дуг а то је класичан знак неизбежног неизвршавања обавеза у будућности. Питање је ''када'', а не ''да ли ће'' се то догодити", рекао је за ЦНБЦ Мохамед Фаур, либански финансијски стручњак са Универзитетског колеџа Даблин.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести