Мишел: Предузети брже и усклађеније мере против короне

БРИСЕЛ: Председник Савета ЕУ Шарл Мишел позвао је владе земаља чланица Уније да предузму брже и усклађеније мере против корона вируса.
m
Фото: Tanjug (Olivier Hoslet, Pool via AP)

Мишел је то рекао уочи данашње видео-конференције на којој би лидери шефова држава и влада ЕУ требало да разговарају о стратегији вакцинације, сузбијању мутација вируса, ограничењима путовања и потврди о вакцинацији.

Наша борба против ковида 19 се наставља, рекао је Мишел и нагласио да главни приоритет мора да буде убрзање вакцинације, преноси Дојче веле.

Истовремено земље с југа Европе инсистирају на увођењу здравственог „ковид-пасоша".

Грчка се жестоко залаже за идеју здравственог тзв. „ковид-пасоша", која би туристима могао да гарантује слободан улазак у земљу. А, како наводи Дојче веле, такви туристи би могли да буду израелски и британски држављани који су вакцинисани.

Шпанија, Португалија и Италија размишљају слично.

Европска комисија предложила је боље увезивање произвођача вакцина и њихових производних капацитета, али и боље умрежавање њихових одељења за истраживање и развој.

Процес одобрење вакцина такође би требало убрзати и то путем „хитних одобрења“ на нивоу читаве ЕУ, с краћим поступцима испитивања, истакла је комесарка ЕУ за здравље Стела Киријакидес.

Шефови држава и влада разговараће о ускршњим и летњим одморима, јер неке земље на југу, оне чије економије више зависе од туризма, желе да дозволе долазак гостију.


Неесенцијална путовања и даље ограничена

Председник Европског савета Шарл Мишел позвао је земље чланице да поштују заједничке принципе када је реч о рестрикцијама на путовања у циљу сузбијања ширења пандемије ковида-19, посебно нових сојева вируса.

Челници ЕУ наводе да су се три нова соја вируса ковид-19 већ раширила у многим земљама чланицама, као и да би неесенцијана путовања и даље могла да буду ограничена, а мере пропорционалне.

Морамо осигурати проток робе и услуга у јединственом тржишту кроз зелене коридоре. Очекујемо од Европске комисије да се побрине да се ова правила поштују, каже Мишел.

Председник Европског савета, после састанка са ЕУ лидерима, позвао је на солидарност са трећим земљама у подели вакцина како кроз инструмент Ковакс тако и кроз ЕУ механизам уступања вишка вакцина из земља чланица.

Договорили смо се да ћемо нааставити да делимо вакцине са суседима и партнерима. Здравствени радници би требало да буду први заштићени, а наша помоћи би требало да иде свима којима је потребна, укључујући Африку, Западни Балкан, Латинску Америку и земље источног партнерства, каже Мишел.

Он је закључио да ће наредне недеље ”бити тешке” када је кампања вакцинације у питању, али и поручио да постоје ”средства и могућности” за успех у напредним месецима.


До сада, упркос интензивним расправама, државе ЕУ нису могле да се договоре о јединственом европском „ковид-пасошу“, односно сертификату о вакцинацији.

Надлежни комесар ЕУ Марош Шефчович рекао је у уторак да неке земље још увек имају „етичке недоумице, као и недоумице које се односе на заштиту података“. Друге опет желе да сачекају нове научне студије о ефектима вакцинације. Аустријски канцелар Себастијан Курц изјаснио се у интервјуу за бечки „Стандард“ за увођење „ковид-пасоша“ са подацима о вакцинацији.

Следеће недеље формализовање санкција због Наваљног

Рестриктивне мере ЕУ против одговорних за хапшење и осуду руског опозиционог лидера Алексеја Наваљног биће формализоване следеће недеље, најавио је Мишел.

Он је након разговора лидера ЕУ подсетио да је политичка одлука о увођењу санкција донета већ на нивоу министара спољних послова ЕУ.

Осуђујемо поступање према Алексеју Наваљном и захтевамо његово моментално пуштање на слободу, поновио је Мишел.

Он је најавио да ће ЕУ лидери у марту одржати стратешку дебату о односима с Русијом.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести