НАШЛИ НАЧИН ДА И У РАТНОМ СУКОБУ ПРОДУЖЕ ЛОЗУ У Израелу дозвољено узимање сперме палих у рату
БЕОГРАД: Почасни конзул Србије у Израелу Александар Николић изјавио је данас, поводом дозволе израелског Министарства здравља родитељима да заобиђу уобичајене законске процедуре како би се сперма њихових палих синова, војника или цивила, убијених током рата могла узети пре сахране, да није било значајних противљења од стране верских организација и институција.
"Наравно да то у себи носи дубоке и филозофске, духовне, верске, па и правне мотиве, али фактолошки гледано, све је у овом кругу почело од познате израелске певачице која није успела са материјализацијом узимања сперме њеног супруга, који је погинуо у кибуцу Кфар Аза 7. октобра", рекао је он за К1 телевизију.
Николић каже да је она у значајној мери допринела подизању свести о неопходности ургентног одређивања државе према овој проблематици, и како би илустровао жељу и потребу израелског становништва за продужавање лозе, конзул истиче да је овај захтев затражен у чак 33 случаја од почетка ратних дејстава.
"Према писању најпопуларнијег портала на хебрејском језику, доктор из болнице у Реховоту је 12. октобра, пет дана од отпочињења ратних дејстава, рекао да има смисла узимање сперме чак 72 часа по наступању смрти, и додао да се чине сви напори да она буде узета у првих 24 до 36 сати", навео је он и додао да се овај захват врши у четири израелске болнице.
Према његовим речима, болнице у Израелу већ неко време дозвољавају узимање сперме. Прва процедура извршена је 1994. година, али је била неопходна дозвола суда за породична питања и само је удовица имала право да поништи ову иницијативу, а не родитељи преминулог. У случају када погину војници или цивили који нису ожењени, конзул каже да према одлуци Министарства здравља сада више нема неопходности обраћања самом суду за породична питања, већ се то ради на основу дозволе болнице о самом извршењу узимања сперме и ту се завршава.
"С обзиром да обавезни војни рок служе и девојке, у Израелу се говорило и о јајним ћелијама где је неопходност била оштрија, односно поред изражене молбе удовца била је неопходна и њена изражена жеља пред лекаром пред којим се водио њен здравствени картон", истакао је Николић.
Одговарајући на питање како се третира чињеница да жена, уколико узме сперму свог покојног мужа, роди дете, које никада неће упознати свог оца, Николић је рекао да се она третира се великом дозом разумевања, и напоменуо да се то прати од стране социјалних радника.
"Ово је само један, можда много суровији и опаснији циклус ратних дејстава који је задесио Израел, али они су (у томе) практично сваке две до три године, тако да се ово питање није можда довољно правно третирало, и не постоји законска регулатива око њега, али је било и више него актуелно", изјавио је он и додао да сурогат мајчинства за сада није дозвољен у Израелу, већ да се оно углавном врши у земљама трећег света.