Немцима се штедња све мање исплати

БЕРЛИН: Док се једни радују ниским каматама на кредите, други забринуто посматрају како им инфлација "једе“ уштеђевину, пише Дојче веле и додаје да би ситуација за ове друге могло да постане још гора јер немачке банке почињу да наплаћују штедишама чување новца.
w
Фото: pixabay.com

Немачка банка Фолксбанк Фирстенфелдбрук од прошлог месеца наплаћује свим новим приватним клијентима негативне камате. То значи да штедише плаћају накнаду за сваки евро који чувају на рачуну.

До сада је та мера погађала само пословне субјекте, али тек од износа преко 100.000 евра. Но, и ту су ствари почеле да се мењају, па Комерцбанка однедавно и фирмама и јавним установама наплаћује негативну камату већ од првог евра на рачуну.

Та мера Комерцбанке тренутно погађа неких 70.000 фирми, што и није нека велика бројка за Немачку, али стручњаци предвиђају да би тај тренд могле да следе и друге банке.

Наиме, пословне банке морају да плате 0,5 одсто камате ако чувају новац код Европске централне банке (ЕЦБ). Многе монетарне институције почеле су да пребацују тај трошак на своје клијенте - и то не само на пословне субјекте, већ и на приватна лица која имају велике депозите.

Истраживања показују да у Немачкој, од 1.300 банака и штедионица, тренутно више од 150 наплаћује негативне камате. Неке их прикривено декларишу као накнаду за вођење рачуна, а неке наплаћују тек од одређене висине депозита, рецимо 100.000 или чак милион евра.

Потпредседница Немачке централне банке, Бундесбанке, Клаудија Бух упозорила је прошле недеље на опасност од притиска на банке због политике ЕЦБ-а. Јер, да би избегле казнене камате, банке све чешће дају новац и фирмама за које је извесно да би могле да се нађу у тешкоћама уколико дође до неочекиваног пада коњунктуре, каже Бухова.

Она проблематичним сматра и масовно одобравање дугорочних кредита за куповину некретнина. Наиме, банке би могле да се нађу у проблемима када порасту камате на тржишту новца или ако се временом покаже да купљене некретнине ипак нису толико вредне како је првобитно процењено.

Ипак, Бундесбанка за сада не сматра да постоји опасност од тзв. "мехура“ на немачком тржишту некретнина, па чак и ако су цене станова и кућа, према њиховој процени, прецењене за 15 до 30 одсто.

"Тренутно ништа не указује да на тржиштима имамо шпекулантску динамику подстакнуту кредитима“, оцењује Клаудија Бух.

И политичари су забринути због тренда пребацивања трошкова чувања новца на клијенте. Председник баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) Маркус Зедер чак предлаже да се забрани наплата негативних камата на депозите испод 100.000 евра или да штедише свој губитак могу да одбију од пореза, дакле да га индиректно наплате од државе. Тај предлог, за сада, нема ширу подршку владајућих странака, наводи Дојче веле.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести