Њујорк у знаку заштите климе, самит УН и демонстрације

ЊУЈОРК: Пред данашњи самит Уједињених нација о клими на улице Њујорка су изашли млади активисти који политичарима поручују да је климатска криза већ почела.
njujork, tanjug ap
Фото: Танјуг (AP Photo/Eduardo Munoz Alvarez)

Циљ самита је да широм света оснажи кампању против климатских промена, а делегације 60 нација ће представити мере својих држава против глобалног отопљавања.

Међу говорницима ће бити француски премијер Емануел Макрон и индијски премијер Нарендра Моди.

Како преноси Дојче веле, за говорницом се могу наћи само представници земаља које су се обавезале на конкретене кораке за остваривање климатских циљева из Париза.

"Не долазите на самит само са лепим говорима. Дођите са конкретним плановима", поручио је уочи самита генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш.

Дојче веле подсећа да је амерички председник Доналд Трамп за само две и по године поништио десетине прописа из области заштите животне средине и повукао потпис Вашингтона са Париског споразума о заштити климе, чији је циљ да глобално загревање задржи испод два степена у односу на прединдустријску еру.

Такав Трампов учинак, додаје се, није баш најбоља препорука за Сједињене Америчке Државе да буду домаћин светског самита о клими.

Трамп ће додуше изостати са конференције у свом родном граду, али неће моћи да је игнорише јер су у данима пре конференције активисти јасно и гласно рекли за шта се залажу.

На Климатском самиту за младе на простору седишта Уједињених нација протеклог викенда окупило се 1.000 младих људи из 140 земаља.

Они су расправљали о стратегији заштите природне околине, али и о томе како да политичаре приморају да озбиљно схвате глобално загревање и нешто предузму против њега.

"Климатске промене су застрашујуће, посебно ако их видиш својим очима", каже двадесетогодишња Нануа Евекија са Тувалуа, пацифистичке острвске државе, коју због пораста нивоа мора вода може да прогута.

"Морамо да будемо гласни, да би нас чули људи попут Трампа. Како би се они осећали да су на нашем месту", Упозорила је Евекија.

Људи из држава као што је Тувалу пратиће самит Уједињених нација са посебном пажњом. Ако мере о којима се државници договоре не буду довољно далекосежне, они би могли заувек изгубити свој завичај, закључује Дојче веле.

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести