Сорош: Милијарда против диктатора

ДАВОС: Осамдесетдеветогодишњи амерички милијардер и либерални активиста Џорџ Сорош обећао је милијарду долара помоћи за стварање нове универзитетске мреже како би се помогло цивилном  друштву у свету у којем све више владају "потенцијални и стварни диктатори", усмеравајући жестоке критике на рачун америчких, руских и кинеских лидера.
soros, tanjug video
Фото: Tanjug video arhiva

Сорош је на маргинама Свјетског економског форума у швицарском Давосу, рекао да ће тај напор бити "најважнији и најупорнији пројекат мог живота", преноси Радио Слободна Европа.

Сорош је рекао да је човечанство на прекретници и да ће наредних неколико година одредити судбину лидера попут председника Сједињених Држава Доналда Трампа и његовог кинеског колеге Си Ђинпинга, али и самог света.

"Живимо у трансформацијском тренутку у историји. Опстанак отворених друштава је угрожен и суочавамо се с још већом кризом: климатским променама", рекао је милијардер рођен у Мађарској.

Сорош је изразио тугу због тога што су највеће светске силе, Сједињене Државе, Кина и Русија под председником Владимиром Путином, "у рукама потенцијалних или стварних диктатора, а редови ауторитарних владара настављају расти".

Он је критиковао Трампа, рекавши новинарима да је амерички председник "преварант", "крајњи нарцис" и "негатор климатских промена".

Такође је напао је Трампову економску политику, рекавши да је "успео да прегреје ионако успешну економију. Прегрејана економија не може се предуго задржати на тачки кључања".

"Да се све ово догодило уочи избора, то би осигурало његов реизбор. Његов проблем је што је до избора још 10 месеци, а у револуционарној ситуацији то је цели живот", оценио је Сорош.

Сорос је рекао да ће његов нови пројекат, назван Универзитетска мрежа отвореног друштва, бити међународна платформа за подучавање и истраживање којој ће се постојећи универзитети широм света моћи придружити.

Рекао је да ће настојати доћи до "места којима је потребно висококвалитетно образовање и занемарених популација", као што су избеглице, затвореници, Роми и други расељени народи попут муслиманске мањине Рохингyа у Бурми.

Многи десничарски популистички лидери средње и источне Европе нападали су Сороша због промоције либералних ставова у њиховим земљама.

Сорошев Централноевропски универзитет био је приморан да напусти Мађарску након притиска владе крајње десног премијера Виктора Орбана, који је Сороша љутито осуђивао у више наврата.

Сорош је рекао да је "највећи и најстрашнији пад" цивилног друштва у свету у Индији, где, како каже, премијер Нарендра Моди "ствара хиндуистичку националистичку државу".

Сорош је изразио узнемиреност због председника Кине за кога је рекао да је сконцентрисао власт око себе, покушавајући да створи "нови тип ауторитарног система и нови тип људског

бића, који је спреман предати своју личну аутономију како би избегао невоље".

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести