Стандард: Као да је реч о хуманисти,а не злочинцу..

БЕЧ: Комеморацији Слободану Праљку, који је попио отров приликом изрицања пресуде у Хашком трибуналу, присуствовали су хрватски министри одајући му почаст као да се радило о великом хуманисти, а не човеку који је одговоран за патње и страхоте, оцењује бечки днебвник „Стандард“. 
praljak epa
Фото: EPA-EFE/ICTY

О злочинима и жртвама хрватских јединица се ништа није могло чути, додаје лист. 

„Стандард“ преноси да је на главном тргу у Загребу испред централног споменика било постављено више фотографија и свећа, а изнад њих исписана реч „Херој“, те да је у дворани Лисински одржана комеморација. 

Подсећа се да је Хашки трибунал Праљка због ратних злочина осудио на 20 година затвора, због чега је он у судници извршио самоубиство, као и да је основна пресуда већ изречена 2013. и да је сада само потврђена. 

Аустријски експерт за југоисточну Европу Флоријан Бибер у изјави „Стандарду" рекао је да је Хрватска у савладавању прошлости некада била много напреднија. 

„Такви коментари, какве сада чујемо од владе или председнице за време премијера Иве Санадера или Зорана Милановића не би били могући", констатовао је он додајући да је у Хрватској завладао "конзервативни дух", а очито у Хрватској верују да као чланице ЕУ могу себи више допустити

Међутим, то је управо у ЕУ изазвало негативне реакције код многих, јер се "може нешто мало чачкати по историји, али је друга прича устати против пресуде међународног суда". 

„Стандард“ указује да је најважније у целој тој причи што је шест војних и политички одговорних Хрвата у босанском рату осуђено због „удруженог злочиначког подухвата“, који је имао за циљ да се протерају муслимани из делова Босне и Херцеговине, због чега би Хрватска могла бити суочена са захтевима за исплату компензације. 

Као део удружженог злочиначког подухвата наведен је и први хрватски председник Фрањо Туђман, наводи “Стандард“, додајући да је то био главни разлог зашто су због пресуде потестовали хрватски националисти“, укључујући и владу и председницу Колинду Грабар Китаровић. 

Лист подсећа да Туђман у Хрватској, код националистичких Хрвата у Босни и Херцеговини и другде у дијаспори важи за хероја. 

Указује и да је Праљак, о којем раније нико није говорио, постао, изрежираним самоубиством, национални херој. 

Иако је влада најавила да неће присуствовати комеморацији, на њој су били потпредседник Сабора Милијан Бркић, министри Томо Медвед и Дамир Крстичевић, те припадници ХДЗ-а Владимир Шекс и Андрија Хебранг, као и националистички певач Марко Перковић Томпсон чији су концерти повремено забрањивани. 

Из Далмације и Херцеговине дошли су људи азтобусима, и сви су одали пошту ратном злочинцу, као да се ради о великом хуманисти, Праљку који је одговоран, између осталог, и за бомбардовање моста у Мостару. 
Лист је указао да је био и присутан син Фрање Туђмана, Мирослав, који је рекао да самоубиство Праљка није никакав „театрални чин“, нити бекство од одговорности, додајући да Праљак није био ратни злочинац, што је подразвљено аплаузом. 

“На крају је изведена национална химна“, пише лист и подсећа да је “чак и премијер Андреј Пленковић говорио о пресуди као праведној“. 
 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести