Светске цене хране девети месец у порасту

РИМ: Светске цене хране наставиле су да галопирају у фебруару девети месец заредом, достижући највиши ниво од јула 2014, предвођене поскупљењем шећера и биљних уља, саопштила је данас агенција Уједињених нација за храну у пољопривреду (ФАО).
hrana
Фото: Дневник (Ф. Бакић)
ФАО-в индекс цена прехрамбених производа, који прати месечно кретање глобалних цена житарица, уљарица, млечних производа, меса и шећера, износио је у просеку 116 поена прошлог месеца што је за 2,4 процента више у односу на јануар, према извештају објављеном на званичној интернет страници ове светске организације.
 
У поређењу са фебруаром 2020, светске цене хране су скочиле за 26,5 посто.
 
Цена шећера је порасла за 6,4 процента од јануара, пошто су пад производње у водећим земљама произвођачима и снажна увозна тражња у Азији додатно подгрејали бојазан од потенцијалног мањка понуде. Очекивани опоравак производње на Тајланду и бољи род шећерне трске у Индији ограничили су већи раст цене ове намирнице.
 
Биљна уља су у фебруару поскупела 6,2 одсто, достигавши највиши ниво од априла 2012. Скок цена су забележиле све врсте биљних уља - палмино, сојино, од репице и од сунцокретовог семена, наводи ФАО у извештају.
 
Цене млечних производа су напредовале за 1,7 одсто на месецном нивоу, највише због раста међународних извозих котација маслаца, услед великог кинеског увоза и ограничних испорука из западне Европе. Сир је, с друге стране, појефтинио делом и због високих залиха у Сједињеним Америчким Државама.
 
Житарице су у фебруару у просеку биле скупље за 1,2 одсто него у јануару. Цене проса су за месец дана скочиле 17,4 одсто, под утицајем константно снажне потражње из Кине. Међународне цене кукуруза, пшенице и пиринча су углавном биле стабилне или су незнато ојачале.
 
Најмање је у фебруару у ФАО-вој корпи прехрамбених произвпда поскупело месо, за 0,6 процената, углавном због нешто мањих испорука говедине и овчетине из главних производних региона. Насупрот томе, цене свињског меса су пале јер је Кина смањила куповине услед високих залиха, као и због пораста непродатих свиња у Немачкој изазваног продужењем забране извоза на азијска тржишта.
 
Светска организација за храну, са седиштем у Риму, такође је навела да је светски род житарица у 2020. на путу да забележи годишњи рекорд, додајући да прелиминарни показатељи указују на даљи раст производње ове године
EUR/RSD 117.1400
Најновије вести