Трамп: Вирус је требало да буде заустављен у Кини

ВАШИНГТОН: Председник САД Доналд Трамп наставља да оптужује Кину и тврди да та земља није урадила довољно да спречи ширење епидемије корона вируса.
tramp, tanjug ap
Фото: Tanjug (AP Photo/Evan Vuči)

Трамп је пандемију назвао "најгорим нападом" на САД, рекавши да је вирус погодио змељу више него Перл Харобор или 11. септембар.

Критикујући Кину, преноси Скај њуз, Трамп је рекао да је пандемија вируса ковид-19 "непријатељ".

Ово није требало да се догоди. Требало је да буде заустављено на самом извору. Требало је да буде заустављен у Кини. Али није, поновио је Трамп новинарима у Белој кући.

Невидљивог непријатеља доживљавам као рат. Не свиђа ми се како је стигао овде, зато што је могао да буде заустављен, али није, додао је Трамп.

Трампова администрација оптужује Кину за пандемију, а председник и државни секретар Мајк Помпео тврде како имају доказе да је вирус развијен у лабараторији у Вухану, у Кини, што је кинеска влада одлучно негирала.


Нешто се десило, неко је био глуп

Председник САД Доналд Трамп наставља да заговара теорију да је корона вирус настао у лабораторији, иако за то нема доказа.

Упитан да прокоментарише теорију да је корона вирус настао у лабораторији Института за вирологију у Вухану, председник Доналд Трамп је рекао новинарима окупљеним у Овалној соби да се "нешто десило".

Вероватно је то било због нестручности. Неко је био глуп, рекао је Трамп приликом сусрета са гувернером Тексаса, преноси Гардијан.

Питање је уследило након што је државни секретар Мајк Помпео изјавио да има "много доказа" да је вирус настао у лабораторији.

За те оптужбе у јавности није било доказа, а Кина је негирала те тврдње.


Помпео је касније изјавио да није баш сигуран у то да је ковид-19 настао у вуханској лабараторији.
Кинеска влада одоговорила је на Трампове последње тврдње рекавши да јеправи непријатељ САД вирус, а не Кина.

Више од 76.000 људи преминуло је у САД од последица вируса, највише у свету, док је скоро 1,3 милиона оболело, подаци су сајта Worldometer.

У нападу на луку Перл Харбор погинуло је више од 2.000 припадника америчких трупа, а у нападу 11. септембра 2001. године погинуло је 3.000 грађана.

У јануару је Трамп похвалио свог кинеског колегу Си Ђинпинга за начин на који се боре са пандемијом, али је од тада обрнуо мишљење, у години која је клључна пред председничке изборе, наводи Скај њуз.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести