Завршена државна церемонија сахране краљице Елизабете Друге (фото)

ЛОНДОН: Интонирајем националне химне и тужбалицом краљевско гајдаша завршена је државна церемононија сахране краљице Елизабете Друге у Вестминстерској опатији, којој је присуствовало око 2.000 званица, међу којима су били чланови краљевске породице.
Фонет/АП
Фото: Фонет/АП

У част краљице одржана су два минута ћутања, а четири државна трубача одсвирала су "Последњи поздрав" краљици".

Ковчег ће, након церемоније у Вестминстерској опатији, бити превезен кроз центар Лондона до Виндзора.

Ђакон Вестминстерске опатије Дејвид Хојл започео је црквену службу у Вестминстерској опатији, у којој се краљица Елизабета венчала и у којој је крунисана.

Проповед је одржао кантиберијски надбискуп Џастин Велби.

Присутнима се обратила и премијерка Лиз Трас која је прочитала одломак из Јеванђеља по Јовану, који се односи на Христово обраћање следбеницима о месту на небу:

"Нека се не узнемирује срце ваше: Верујте у Бога, верујте и у мене".

Ковчег с телом краљице постављен је у централном делу опатије.

Фото: Фонет/АП

Хор је отпевао свечану песму која је изведена на венчању краљице Елизабете и принца Филипа, као и музику која је компонована за крунисање преминуле краљице 1953. године.

Британска морнарица на лафету пренела је ковчег са телом краљице Елизабете Друге из Вестминстерске дворане у Вестминстерску опатију.


Биљка на ковчегу Елизабете била и у свадбеном букету

ЛОНДОН: Током церемоније сахране, ковчег са телом краљице Елизабете II био је прекривен је заставом на којој је била положена царска круна, а венац на врху краљичиног ковчега, на захтев краља Чарлса био је састављен од рузмарина, лишћа енглеског храста и мирте.

Мирта се налазила и у краљичином свадбеном букету, а било је и цвећа у нијансама златне боје, розе, тамно бордо и беле боје које су исечене из вртова краљевских резиденција, пренео је ББЦ.

Преко ковчега је постављена застава Краљевског стандарда, која је симбол суверена и Велике Британије, а Империјална државна круна била је на њој.

На застави су приказана три златна лава као симбол Енглеске, црвени лав као симбол Шкотске и харфа која је симбол Ирске.

На застави је и царска државна круна.

По средини круне је црни принчев рубин, испод њега се налази кулинан дијамант, комад одвојен од највећег дијаманта на свету.

Сам врх круне краси сафир Светог Едварда.

Поред заставе и круне, на ковчегу су и владарска кугла и скиптар.

Владарска кугла у облику глобуса, и крст на њеном врху представљају хришћански свет, док је златни скиптар дуг 92 центиметара, и он је, такође, украшен кулинан дијамантом.


Преношење ковчега прекривеног Краљевским стандардом, који је стигао до улаза у опатију, трајало је око осам минута, а носило га је 142 морнара Краљевске морнарице и шест официра, што је традиција која потиче од сахране краљице Викторије 1901.

Иза лафета су била деца краљице британски краљ Чарлс Трећи, принцеза Ана, принчеви Ендрју и Едвард, као и њен унуци принчеви Вилијам и Хари.

У опатију су стигле и краљица супруга Камила, као и супруга принца од Велса Вилијама - принцеза Кејт са децом, које нису ходале у поворци иза ковчега.

Сахрану британске краљице, чија је владавина трајала око 70 година, медииј су назвали "сахраном века".

Фото: Фонет/АП

Ковчег с телом краљице преноси се улицама Лондона

ЛОНДОН: Након службе у Вестминстерској опатији, којом је завршена церемонија државне сахране, ковчег са телом краљице Елизабете Друге преноси се на лафету улицама Лондона до Велингтоновог лука.

Када стигне до Велингтоновог лука, ковчег са телом краљице Елизабете биће превезен возилом до замка Виндзор, где ће опело почети око 16 часова.

Фото: Фонет/АП

Краљ Чарлс, његови синови Вилијам и Хари и други чланови краљевске породице придружили су се свечаној поворци иза ковчега, пошто је завршена сахрана у Вестминстерској опатији, пренео је Ројтерс.

Стотине хиљада људи налази се у центру Лондона користећи последњу прилику да одају пошту краљици док се поворка креће од опатије кроз улице британске престонице, пре последњег путовања Елизабете II назад у Виндзор.

У оближњем Хајд парку завладала је тишина чим се снимак краљичиног ковчег појавио на екрану постављеном за ту прилику.

Крај опела је уједно и крај јавног дела сахране Елизабете, њен ковчег ће бити положен у Капелу светог Ђорђа, гробницу њеног оца краља Џорџа Петог, поред мужа принца Филипа, око 19.30 по локалном времену без присуства јавности.

Око 500 лидера и званичника на сахрани

ЛОНДОН: Око 500 лидера и званичника из Велике Британије и широм света налазило се у Вестминстерској опатији где је одржана државна церемонија сахране краљице Елизабете Друге.

Многи припадници страних краљевских породица седели су насупрот британске краљевске породице у цркви, пренео је ББЦ.

Данска краљица Маргрете Друга седела је директно наспрам краља британског краља Чарлса Трећег.

Присутни су били и краљ и краљица Бутана, цар и царица Јапана, белгијски краљ Филип и краљица Матилде, краљ Вилем-Александар и краљица Максима од Холандије и краљ Фелипе и краљица Летисиа од Шпаније, а присутан је и принц Александар Карађорђевић.

Фото: Фонет/АП

Међу присутнима су председник САД Џозеф Бајден са супругом Џил, председник Француске Емануел Макрон, председик Турске Реџеп Тајип Ердоган, Жаир Болсонаро из Бразила, кинески потпредседник Ванг Ћишан, пренео је "Гардиан".

На церемнији су се налазили и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Европског савета Шарл Мишел, затим предсеедник Италије Серђо Матарела, председник Немачке Франк-Валтер Штајнмајер и премијерска Србије Ана Брнабић.

Државној церемонији сахране су присуствовали и премијер Канаде Џастин Трудо, премијер Аустралије Ентони Албанезе и премијер Новог Зеланда Џасинда Ардерн и многи други.

Србију на сахрани представља премијерка Ана Брнабић.

Краљица је имала велико интересовање за Београд, Србију и регион

ЛОНДОН: Краљица Елизабета II, жена која је испратила читав један историјски период, имала је велико интересовање за Београд и регион, изјавила је амбасадор Србије у Лондону Александра Јоксимовић.

"Била је то мудра жена, која је много знала, испратила је читав један историјски период, изразито добронамерна благонаклона, добро припремљена, саговорнику се обраћала са осмехом, показивла да зна земљу из које долазите и све везано за међусобне односе", рекла је Јоксимовић за Танјуг и подсетила да је имала прилику да сретне каљицу на Божићном пријему за дипломатски кор и када је предавала акредитиве.

Фото: Фонет/АП

Амбасадор је додала да је имала неколико предивних сусрета са краљицом Елизабетом, да су разговарале о њеној посети Београду, о могућности да се наши односи унапреде.

"Имала је велико интересовање, како за Београд и Србију, тако и за регион. Са великим задовољством памтићу све оно што је имала да поручи, желећи да покаже колико има поштовање према нама, колико има сећања на нашу земљу", рекла је Јоксимовић.

Оценила је да ће сахрана краљице вероватно бити сахрана века.

Додала је да су на служби у Вестминстерској опатији, којој може да присуствује 2.000 званица и председница Владе Србије Ана Брнабић и принц Александар Карађорђевић кога је крстила краљица Елизабета.

Подсетила је да ће сам чин сахране бити организован у кругу породице у 20.30 часова у капели Светог Ђорђа у Виндзору.

Додала је да је огроман број људи похрлио ка Лондону, по парковима су постављени велики екрани, велики су редови за приступ траси којом ковчег пролази.

Према њеним речима, грађани су чекали да се поклоне и по 24 сата, ни хладне ноћи нису одвраћале од стајања у редовима, па им је обезбеђење делило и ћебад. Многи су поставили шатор да би били близу трасе којом ће ићи процесија.

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести