ДНЕВНИК У ИНСТИТУТУ ЗА КАРДИОВАСКУЛАРНЕ БОЛЕСТИ ВОЈВОДИНЕ Проф. др Петровић: На Институту је урађено 7.278 процедура на коронарним артеријама, а имамо 13 доктора који раде ове интервенције
Интервентна кардиологија стално напредује и када је реч о лечењу коронарне болести срца, као и о лечењу структурних болести срца, односно залистака – каже за „Дневник“ управник Клинике за кардиологију Института за кардиоваскуларне болести срца професор др Милован Петровић.
Лечење коронарне болести срца у Србији прати светске трендове, од опреме, преко интраваскуларног имиџинга. Број интервенција је велики, јер има много случајева акутног инфаркта миокарда, зато што је лоша превенција, као и животне навике.
Како наводи, катетерске интервенције на срчаном залиску раде се од 2022. године, а током прошле године у Србији је урађена 231 оваква интервенција. Др Петровић оцењује да би ових интервенција требало да буде око 600 годишње.
– Рутински се изводи интервенција на аортном залиску, али треба да се уводи ова интервенција и на другим залисцима. Радимо затварање дефекта међупреткоморске преграде и у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине и током прошле године урађено је 39 таквих пацијената. У Србији има 15 центара у којима се ово ради, постоје 22 катетеризационе сале, распоређене тако да покрију целу земљу – наглашава професор Петровић.
Прећи дневно 10.000 корака
Професор др Милован Петровић каже како је врло важна физичка активност и то шетња која траје минимално 30 минута, јачим темпом. Дневно треба да се пређе 10.000 корака. Истиче да је битна и исхрана у којој ће да буду воће, поврће, плава риба и немасне намирнице.
Оцењује како је проблем у недостатку кадра, те наводи да Србија има 116 интервентних кардиолога који изводе ове интервенције, а да је 59 на едукацији.
– У Србији је прошле године урађено 54.967 процедура на коронарним артеријама, а код нас на Институту 7.278. Имамо 13 доктора који раде ове интервенције, плус још троје њих на едукацији – истакао је др Петровић.
Сматра да је забрињавајући број збрињавања акутног инфаркта миокарда и истиче да су они једина здравствена установа у Војводини у којој се то ради 24 сата дневно, сваког дана, током целе године. Каже да у Војводини има центара који се баве интервентном кардиологијом и то у општим болницама у Сомбору, Суботици и Зрењанину. У будућности би требало да они крену да збрињавају ове пацијенте 24 сата дневно, сваког дана.
За развој интервентне кардиологије је важно да се узлазном линијом настави тренд рада више транскатетерских интервенција на срчаним залисцима.
Др Петровић наглашава како све чешће и људи млађи од 40 година добијају инфаркт. Разлог може да буде наследни проблем, али и начин живота, односно стрес, нехигијенске навике, пушење, некретање. Када се све то споји долази до срчаног удара код пацијента који имају 40 година, па и млађих. Проблем је што се то дешава људима који су у пуној радној снази, а некада им буде и живот угрожен.
– Потребно је да се људи на време јаве лекару, ако осећају бол у грудима, ширење бола у леву руку и доњу вилицу, презнојавање – нагласио је др Петровић. – Неки имају и осећај мучнине и повраћају. Све то раније нису осећали. Треба да позову хитну помоћ, да им се уради ЕКГ снимање и донесе одлука шта се ради са тим пацијентом. Важно је да се превенира исхемијска болест, те су важни и превентивни прегледи, од лабора-
торијских анализа, ултразвука срца, каротида, тест оптерећења, холтер ЕКГ, да се прати или третира обољење.
Љубица Петровић