Огласио се Батут
МОРБИЛЕ У СРБИЈИ НЕ ПОСУСТАЈУ За само четири месеца 176 случајева, најугроженија је ОВА ГРУПА становништва
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" објавио је данас на свом сајту да је на територији Србије од почетка ове године закључно са 30. априлом регистровано 176 случајева морбила, као и да је у 2024. години обухват ММР вакцинацијом износио 84,3 одсто, а ревакцинацијом 90,8 одсто.
Обухват ММР вакцинацијом у 2023. години износио је 84,5 одсто што је више него прошле године, а исти случај је и са ревакцинацијом будући да је обухват ММР ревакцијанције у 2023. години износио 91 одсто, а у 2024. години 90,8 одсто.
Такође, наводе да се у Србији одржава ендемско присуство морбила и да је највећи број случајева, чак 36,4 одсто, регистровано у узрасној групи од једне до четири године.
Прошле године је у Србији регистровано 886 случајева морбила,од којих је већина, 95 одсто, била невакцинисана, односно непознатог вакциналног статуса, регистрован је и један смртни исход узрокован морбилима код особе узраста 59 година са територије Новог Пазара.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" подсетио је на значај достизања и одржавање колективног имунитета популације који је потребан у борби против заразних болести које се могу спречити вакцинацијом у предвиђеном узрасту.
Наводе и да се у Србији примарна вакцинација против малих богиња, заушака и рубеле спроводи код деце од навршених 12 месеци једном дозом комбиноване вакцине против малих богиња, заушака и рубеле (ММР), а ревакцинација, односно друга доза вакцине, се спроводи применом ММР вакцине пре уписа у први разред основне школе.
"Мале богиње су једна од најзаразнијих болести које се могу елиминисати вакцинацијом. У највећем ризику од оболевања и компликација су невакцисана деца испод пет година живота, као и свака друга особа без обзира на узраст која нема имунитет. Висок и потребан обухват ММР имунизацијом све планиране деце од 95 одсто, сваке године, је једини безбедан начин заштите популације од епидемијског јављања малих богиња. Захваљујући вакцинацији епидемијско јављање малих богиња је значајно редуковано у последњих 50 година у Европском региону СЗО, а епидемије се данас региструју у кластерима осетљивих особа", наводи се у објави.
Наводе и да је пад обухвата вакцинацијом ММР вакцином настао обустављањем или одлагањем имунизације током пандемије ковид-19 што је довело до епидемијског јављања малих богиња.
Обухват првом дозом ММР вакцине у Европском региону Светске здравствене организације је опадао са 96 одсто у 2019. години на 91 одсто у 2023. години.
У 2024. години пријављено је 127.350 случајева морбила у Европском региону СЗО, што је двоструко већи број у односу на 2023. годину, а највећи у последњих 25 година.