И НЕЗАПОСЛЕНИ МОРАЈУ ДА ПЛАЋАЈУ Ово су правила за алиментацију која ће важити од увођења фонда
У Србији ће ускоро почети да функционише нови механизам заштите деце, Алиментaциони фонд, који ће обезбедити исплату минималне издржавине за децу до 18 година, уколико родитељ који није добио старатељство не испуњава своју законску обавезу.
Сврха овог фонда је да убрза и омогући привремено финансирање деце у ситуацијама када други родитељ избегава обавезу плаћања алиментације. Након исплате, држава ће активирати извршне поступке како би од дужног родитеља повратила новац, укључујући и законску затезну камату.
Право на средства из фонда имаће деца чији родитељ не уплати алиментацију дуже од два месеца. Иницијативу не покреће родитељ већ јавни извршитељ, који обавештава старатеља о могућности коришћења фондa.
Минимални износ алиментације који држава исплаћује износи 15% прихода обавезаног родитеља, док висина издржавања у редовним условима може бити од 15 до 50% зараде, у зависности од финансијских могућности и потреба детета.
За почетак функционисања фонда већ је планирано 500 милиона динара у буџету, што је више од четири милиона евра.
Према званичним проценама, око 200.000 деце у Србији пати јер родитељ који није добио старатељство не испуњава своје финансијске обавезе. Иако закон предвиђа обавезу финансијског учешћа у одрастању детета, у пракси се често дешава да један родитељ остане сам у борби са трошковима.
Према речима правнице Александре Богдановић, суд при одређивању висине издржавања мора водити рачуна о интересима детета, а не само о запослењу родитеља који дугује. У обзир се узимају и друга примања, број деце, могућност запослења и друге околности. Чак и незапослен родитељ не може бити ослобођен обавезе.
Када родитељ не испуњава своју обавезу, а нема стална примања, принудна наплата се може извршити кроз продају покретне или непокретне имовине. Уколико не постоји никаква имовина, остаје могућност покретања кривичног поступка због кривичног дела неизвршавања издржавања.
Из адвокатске канцеларије у Нишу напомињу да извршни поступци не праве разлику између алиментације и других дуговања – што често отежава наплату. Нови закон ће тај терет пребацити са појединца на институцију, што значи и ефикаснију заштиту деце.
Адвокат Невена Петровић истиче да ће се овим законом значајно растеретити родитељ који брине о детету. До сада су они морали сами да туже бившег партнера, пролазе кроз исцрпљујуће поступке и често остају без резултата. Нови систем омогућиће бржу и сигурнију исплату, а држава ће уместо њих потраживати дуг.