СОЛАРНА ЕЛЕКТРАНА „ПЕТКА“ У ПРОБНОМ РАДУ Ђедовић Хандановић: Важан пионирски заокрет у енергетици, почетак енергетске транзиције ЕПС-а
Соларна електрана „Петка“, снаге десет мегавата, од данас је у пробном раду и то је још један важан пионирски заокрет у нашој енергетици, рекла је министарка рударства и енергетике, на свечаном пуштању у пробни рад прве соларне електране у Костолцу Дубравка Ђедовић Хандановић.
– На месту старог рударског одлагалишта сада производимо чисту, зелену енергију, што је прекретница и почетак енергетске транзиције „Електропривреде Србије“ и пример како стару енергију можемо искористити за нову – додала је министарка.
Она је истакла да нема великих и малих пројеката, јер је за енергетску сигурност Србије сваки мегават важан и значи већу сигурност.
– У рударском крају данас се, осим соларне електране „Петка“, уздижу и ветрогенератори првог ЕПС-овог ветропарка. И они су изграђени углавном на рекултивисаним одлагалиштима јаловине. У августу очекујемо прикључење на мрежу и фазу тестирања када ће се завртети елисе. Тиме ћемо овде у Костолцу ојачати наш електроенергетски систем за 76 мегавата зелене енергије – рекла је Ђедовић Хандановић.
Она је подсетила да је стратешки циљ Владе Републике Србије дефинисан Стратегијом развоја енергетике да до 2030. године удео обновљивих извора енергије достигне 45 одсто.
– Морамо још много тога да урадимо и уложимо максималне напоре јер су пред нама стратешки пројекти који ће у значајној мери променити електроенергетски крвоток Србије. То су пре свега изградња реверзибилне хидроелектране „Бистрица“ и пројекат соларних електрана снаге један гигават са батеријским складиштима. Неопходне инвестиције у енергетику у наредних десет година процењене су на око 14 милијарди евра. Дакле, морамо да надокнадимо сва кашњења и будемо на висини задатка како би будућим генерацијама обезбедили енергетски мир – закључила је Ђедовић Хандановић.
– Наша прва соларка овде у „Костолцу“ има снагу десет мегавата, а уз ветропарк који ће у наредном периоду бити на мрежи и 350 мегавата блока Б3 од краја прошле године, овај крај енергетски је јачи за чак 426 мегавата. То је значајно већа снага и даје нам посебну сигурност нарочито у време глобалних криза којих смо сведоци у последње време – рекао је генерални директор ЕПС Душан Живковић.
Он је указао да је сваки нови мегават важан за ЕПС и електроенергетски систем, посебно у тропским данима када је потражња за електричном енергијом све већа.
– Тиме јачамо не само наш зелени портфолио, већ и поузданост целокупне енергетике, а грађани и привреда имају, као и до сада, сигурно снабдевање. Пројекти попут овог су конкретни кораци ка декарбонизацији и одрживом енергетском развоју, што су и наши циљеви за наредне деценије. Наставићемо са сличним пројектима и овде у Костолцу, али и на местима одлагалишта и депонија у другим деловима ЕПС – рекао је Живковић.
Шеф за системске услуге у ЕПС и један од вођа пројекта СЕ „Петка“ Александар Латиновић истакао је да је током изградње стечено драгоцено искуство, да је било много изазова који су донели и нека нова решења и знања, те да је „Петка“ само почетак и подстрек за изградњу нових капацитета.