СПЦ И ВЕРНИЦИ ОБЕЛЕЖАВАЈУ ПОЛАГАЊЕ РИЗЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ Својом моћи излечила је многе болесне ДАНАС ОБАВЕЗНО ЗАПАЛИТЕ ТАМЈАН И СВЕЋУ
Српска православна црква и верници широм света данас, 15. јула, обележавају Полагање ризе Пресвете Богородице у Влахернску цркву у Цариграду.
Овај празник посвећен је успомени на долазак и чување светиње која се, према предању, показала као извор исцељења и заштите за многе вернике.
Како је риза Пресвете Богородице стигла у Цариград?
У време цара Лава Великог (458–471), два племића из Цариграда, Галвије и Кандид, путовала су по Светој Земљи како би се поклонила тамошњим хришћанским светињама. Током боравка у Назарету, одсела су у кући једне Јеврејке која је у тајној соби чувала ризу Пресвете Богородице.
Веровало се да та света одећа има исцелитељске моћи. Многи болесни су, молитвом и додиром са ризом, добијали чудесно исцељење.
Галвије и Кандид су светињу са великим поштовањем пренели у Цариград, где су о томе обавестили цара и патријарха. Тада је у граду завладала велика радост, а риза је свечано положена у новоизграђену цркву Влахерну, саграђену на обали залива познатог по скитском војводи Влахерни.
Због чега је овај празник важан?
Осим што подсећа на догађај из 5. века, празник Полагања ризе Пресвете Богородице носи поруку заштите и утехе за хришћане. Верници верују да Пресвета Богородица, кроз своју ризу, помаже онима који јој се са вером обраћају, нарочито у тренуцима болести, невоље и туге.
Како се празник обележава?
На овај дан, у православним црквама служе се литургије и молебани, а верници пале свеће и моле се за здравље, заштиту и духовну снагу. Посебно се поштује обичај да се у домовима пале тамјан и свеће, као знак захвалности Пресветој Богородици.
Празник Полагања ризе Пресвете Богородице подсећа нас да вера и светиње имају моћ да споје људе кроз векове, без обзира на време и околности. Овај 15. јул дочекујемо са молитвом и надом да ће нас риза Пресвете Богородице и даље чувати и штитити.