ОВО ЈЕ ГЛАВНИ КРИВАЦ ПРЕРАНЕ СМРТИ У СРБИЈИ! Докторка открива како здрав залогај чува живот
Др Бисерка Обрадовић истакла је да свака трећа кардиоваскуларна смрт у Србији долази од високог крвног притиска.
Како је нагласила, код кардиоваскуларних болесника изузетно је важна правилна исхрана, а посебно употреба соли, са чијом конзумацијом често претерујемо.
Како је истакла др Обрадовић, оптималан притисак је 120/80, међутим, он много зависи од тога да ли имамо неко кардиоваскуларно обољење.
"Нормално је да код оних који имају кардиоваскуларна обољења или дијабетес, нормалне вредности крвног притиска буду ниже," каже др Обрадовић.
Докторка је упозорила да људи често не придају довољно значаја крвном притиску, што може имати озбиљне последице.
"Свака трећа кардиоваскуларна смрт је узрокована високим крвним притиском," изјавила је др Обрадовић и додала:
"Људи често кажу, 'Ма докторе, немојте да ми снижавате притисак од 160/100, то је за мене нормалан притисак.' Не схватају шта то значи - то је притисак на крвним судовима и је сличан препумпавању гуме на бициклу - што може бити фатално."
Утицај хране на крвни притисак
Др Обрадовић нагласила је важност правилне исхране, а посебно је истакла правилну употребу соли.
"Са сољу не смемо претеривати, 30 грама дневно је оптимална вредност, јер со задржава течност у организму и на тај начин повисује крвни притисак. Исто тако, масне ствари и угљени хидрати праве наслаге на крвним судовима, сужавајући их, што доводи до повећања крвног притиска," каже др Бисерка Обрадовић.
Она је додала да физичка активност има значајан позитиван ефект на крвни притисак.
"Физичка активност је лек који може заменити многе лекове. Врло је битно да пушачи смање количину унетих цигарета, јер никотин сужава крвне судове, изазивајући повећање притиска," каже др Обрадовић и додаје:
"Морамо водити рачуна о кофеинским напицима - конзумирајте једну до две кафе дневно. Физичка активност и исхрана су доминантни фактори за контролисање повишеног крвног притиска," додала је др Обрадовић.
Када мерити крвни притисак и када се обратити лекару
"Уколико имамо нормалан крвни притисак, можемо га мерити једном недељно. Међутим, ако имамо симптоме попут тензије у глави, бола у потиљку или осећаја нервозе, притисак треба мерити одмах," рекла је докторка.
Најбоље је мерити крвни притисак пола сата након устајања, оброка или физичке активности.
"Ако притисак пређе нормалне вредности и немамо терапију, морамо се јавити лекару. Они који имају редовну терапију, требају је редовно користити и кориговати притисак у складу са променама времена, јер оне и те како утичу на наш притисак," каже др Обрадовић.