ПОМОЋНИК ДИРЕКТОРА ПОЛИЦИЈЕ: Већина блокада уклоњена, 44 особе приведене
Помоћник директора полиције Жељко Бркић изјавио је данас да је већина блокада на територији Србије које су организовали студенти у блокади и грађани који их подржавају уклоњена.
Бркић је за РТС рекао да је ноћ протекла мирно и без већих инцидената, а да је током ноћи полиција легитимисала 437 особа привела 44 особе, од којих 38 због извршених прекршаја, а шест особа због извршених кривичних дела.
''Задржали смо шест лица, четворо по основу Закона о прекршајима, двоје по одредбама Закона о кривичном поступку'', навео је Бркић.
Он је казао да је од 29. јуна до 1. јула полиција привела 76 особа, 66 због извршеног прекршаја, а 10 због извршеног кривичног дела.
Бркић је рекао да је полиција није интервенисала на углу Главне улице и Авијатичарског трга у Земуну, где је била блокада, већ да су се грађани сами разишли јутрос око пет сати.
Он је навео да су се синоћ око 20 часова грађани окупили и на делу пруге Београд-Бар код Лазаревца, а да су око 22 сата дошли полицијски службеници Полицијске управе за Град Београд, након чега су се, како је рекао, без икакве интервенције полиције, грађани удаљили са блокираног места.
''Апелујем на све грађане, као што смо више пута понављали, да се уздржавају од било каквих незаконитих активности, да не блокирају саобраћај, нарочито да не чине овако опасне радње којима могу да угрозе свој живот и живот других грађана'', истакао је Бркић.
Додао је да се приликом блокада користе контејнери и импровизована средства, како би се запречио пролаз људима и возилима, као и да је тешко утврдити тачан број окупљених који се, како каже, креће од неколико десетина до неколико стотина.
''Имамо ситуацију да се одређени број лица, неколико десетина, окупи на једној локацији да изврши блокаду, а након доласка полицијских службеника и издавања упозорења и наређења помере се на другу локацију, тако да се ради практично о истим лицима. То је неколико десетина до максимално неколико стотина који могу да блокирају саобраћај'', рекао је Бркић.
Он је истакао да полиција само у крајњим случајевима, када се на други начин не могу извршити службени задаци и полицијски послови, примењује средства принуде.
Бркић је објаснио да полиција приликом сваке интервенције води рачуна о томе да ли су испуњени законски услови за поступање, као и да никада не примењује тежа средства принуде уколико може блажим средствима принуде да успешно изврши задатак.
Бркић је нагласио да припадници полиције у тим ситуацијама суздржано поступају и да на нападе одговарају суздржаношћу шаљући поруку да полиција не жели да интервенише и примењује принуду.
''Уколико то не уроди плодом, као што смо имали ситуацију 28. јуна, када су линије кордона запречиле пролаз грађанима и када су изгредници напали полицију. Иако су пре тога трпели врло интензиван напад различитим и опасним средствима, оног тренутка када су из линије кордона извукли нашег полицијског службеника, увели га у масу и директно угрозили његов живот, тада смо били принуђени да интервенишемо, односно да применимо средства принуде'', навео је Бркић.