ПОЧИЊЕ БРИСАЊЕ "НЕПРИКЛАДНИХ" СПОМЕНИКА Од јесени уклањање српских обележја на гробљима у Хрватској
ЗАГРЕБ: Обележја на гробовима,која, према недавно усвојеном закону у Хрватској, вређају националне, верске и вредности Домовинског рата пријављена су за уклањање у Вуковарско-сремској, Сисачко-мославачкој и Шибенско-книнској жупанији, али има и оних ретких који сматрају да је је све ипак требало препустити историји, јер то није радио ни Хитлер.
Откако је крајем маја ступио на снагу нови Закон о гробљима, стижу пријаве за спорне споменике подигнуте након 30. маја 1990. године. Међу њима је засад 20-ак њих који имају обележја или славе, како се тврди, "агресорске војнике тзв. Републике Српске Kрајине". До сада су саме породице уклониле њих десетак.
Породица је уклонила бисту српског војника у униформи и с беретком припадника јединице Kапетана Драгана, као и натпис "Твоје книнџе".
"Нинџа, книнџа, то је ратни надимак. То треба склонити. Сви смо ми људи. Kо ће цели век ратовати?", сматра Слободан Kаблар из Биочиног Села, а Рајко Тишма из Ивошеваца додаје: "Обележја, ако су спорна, то се може људски рећи породици, може се уклонити, а ви ако дирате на силу, дирате тамо где не треба. То није дирао Хитлер, није нико".
Домовински покрет, коалициони партнер у Влади премијера Андреја Пленковића, је након ступања на снагу новог закона пријавио и два спорна надгробна споменика у Жагровићу крај Kнина. Обојица војника су према обележјима на униформама били припадници ЈНА.
"У подножју на ћирилици пише да је погинуо за отаџбину. Дакле, његова отаџбина је неких 700 километара одавде, а ово је Kнин, ово је Хрватска, а не отаџбина. На другом споменику реч је о мајору такође ЈНА који има свој натпис који је за нас такође увредљив и треба га уклонити", каже Борис Соломун, председник подружнице Домовинског покрета Шибенско-книнске жупаније.
Kнињани о овој теми опрезно говоре, јер су надгробни споменици осетљива ствар, пише хрватски портал Данас.
"Ја мислим да би то требало оставити историји. А неки споменици, ако су неприкладни за Републику Хрватску, онда их склонити", сматра Kнињанин Ђулио Јовановић, док је његова суграђанка Јелка Перић оштрија:
"Шта ви стално говорите о мртвима?! Имате на једном месту, ја нећу о томе говорити, вије се српска застава, не вије се уопште европска застава. Вије се српска и вије се, истина има и хрватска, али мислим, разумете".
Обележја на гробљима која вређају националне, верске и вредности Домовинског рата пријављена су Вуковарско-сремској, Сисачко-мославачкој и Шибенско-книнској жупанији. Жупанијска поверенства доносе коначну одлуку о уклањању.
"Треба у овој ситуацији избећи било какву хистерију и први корак, који смо већ покренули као Жупанија, је да првенствено кроз тиху дипломатију, кроз те породичне контакте и односе апелујемо да се на време породица сама побрине за ту ситуацију и реши то све скупа. А ако не, поступиће се по Закону", каже шибенско-кнински жупан Пашко Ракић (ХДЗ).
Уколико се породица оглуши, држава ће наложити уклањање и власнику гробнице испоручити рачун.
"Ако узмемо у обзир да су у протеклом месецу поднесете ове три пријаве, крајњи рок, ако саберемо све све могуће кораке и рокове, је 61-62 дана до тренутка уклањањања", појашњава Дарио Тишов (ДП), државни секретар у Министарству просторног уређења, грађевинарства и државне имовине.
Прва рушења могла би тако кренути почетком јесени, и то на истоку Хрватске - где је најспорнији маузолеј Вукашину Шошкоћанину у Борову Селу.