БАЊА КАЊИЖА Капацитети само половично попуњени

Ситуација услед ковида-19 је допринела да се у „Бањи Кањижа“ донекле мења пословна политика, схватајући да ништа није као пре.
Banja Kanjiža, „Akva marin“   Foto: M. Mitrović
Фото: Бања Кањижа, „Аква марин“   Фото: М. Митровић

У Специјалној болници за рехабилитацију „Бања Кањижа“ у Кањижи у односу на скромнији број гостију током лета, сада је ситуација нешто боља, па је тренутно је попуњеност капацитета око 50 посто, када су у питању пацијенти који на лечење долазе са упутом здравственог осигурања, а у току су различите акције које  се спроводе да би привукли што више гостију.

Тако је у октобру у току акција у којој је боравак и опоравак у хотелу „Абела“, старом објекту бањског центра, посебно за организоване групе од пет и више особа, па се у зависности да ли је боравак у трокреветној, двокреветној или једнокреветној соби, пансион са лекарским прегледом и три медицинске терапије стаје дневно 2.300 до 2.600 динара!  

До појаве епидемија изазване коронавирусом први месеци ове године у Специјалној болници за рехабилитацију „Бања Кањижа“ обећавали су добру сезону, с обзиром да је  према речима в.д. директора Снежане Аџић, попуњеност капацитета била око 80 одсто. Међутим, када је проглашено ванредно стање отпуштено је 220 пацијената и гостију.

Фото: Снежана Аџић Фото: М. Митровић

- Период ванредног стања када нисмо имали ни једног пацијента на смештају амбулантно, омогућио нам је да анализирамо пословање у претходном периоду и да пословну политику ускладимо са свим стандардима које је препоручила струка - каже директорка Аyић.

Према њеним речима, како су се епидемиолошке мере полако ублажавале, тако је растао број заинтересованих пацијената за долазак на лечење.

-С обзиром да је летњи период обично резервисан за кориснике Фонда пензијског и инвалидског осигурања, надали смо се да ће се кренути са конкурсима за пензионере и њихов долазак преко Фонда ПИО већ у јулу. Међутим, епидемиолошка ситуација се током летњих месеци поново погоршала, уведене су пооштрене мере и самим тим пацијенти који нису могли да оду на операције, упути преко Републичког фонда здравственог осигурања су се осетно смањили, па смо у септембру били сведоци да нисмо имали ни једног упута.

 Сада смо у прилици да пацијенти када дођу, од њих зависи у ком термину желе да обаве амбулантну терапију. Листе чекања нема ни за пацијенте који долазе на стационарни боравак и опоравак - сазнајемо од директорке Аyић.  Што се тиче бањског туризма и туризма у читавој Србији лето је било доста успешно, али је смањен број гостију који су долазили на опоравак у „Бању Кањижу“ проузроковао проблеме у пословању. 

- То се одразило на финансијску ситуацију наше установе која је у плану мреже здравствених установа и делом се финансира из болесничког дана пацијената који долазе са упутима Републичког фонда здравственог осигурања.


Градња новог базена одложена за 2021.

Почетак ове године је у „Бањи Кањижа“ посетом ресорног министра за трговину, туризам и телекомуникације Расима Љајића, обећавао у погледу улагања, па је најављена градња отвореног базена који је неопходан у току лета да би се понудио комплетан програм за долазак гостију на одмор. Пре избијања епидемије, потписан је уговор са ресорним министарством вредан 10 милиона динара, за инвестиционо одржавање смештајних јединица у хотелу „Аква марин“, које треба да се реализује у неколико фаза, у првој је обновљено пет двокреветних соба, а крајем ове и у наредној години ће се обнова соба наставити.


 Имамо уговор са Републичким фондом здравственог осигурања за 140 постеља, од 300 са колико располажемо, тако да 160 постеља имамо за комерцијалну понуду на тржишту. Довијали смо се према расположивим могућностима на све могуће начине, што радимо и сада, да бисмо преживели овај период до доласка пензионера преко Фонда ПИО које очекујемо од почетка новембра, ако се ситуација не буде погоршавала.

Ситуација услед ковида-19 је допринела да се у „Бањи Кањижа“ донекле мења пословна политика, схватајући да ништа није као пре.

- Наша пословна политика не излази из здравства, али почињемо да се бавимо и другим програмима. Имамо услова за боравак и припреме спортиста, што смо и у овим условима летос потврдили као домаћини кампа свих репрезентативних селекција Џудо савеза Србије.

 Пошто располажемо са затвореним базенима и спортском халом, сопственим снагама организујемо „Аквафитнес“ програм, који је намењен дамама. Размишљало се шта даље, па смо ушли у реализацију новог програма „Здрави и лепи“ уз помоћ професора др Душка Илића, власника Академије „Профекс“ из Београда. Програм „Здрави и лепи“ почиње 3.новембра и намењен је за све узрасте, а код полазника обухвата редукцију телесне масе, преструктуирање ткива, едукацију и промену начина живота - наводи Аџић.

Нови програм ће се организовати у трајању од седам, 14 или 21 дан на бази пуног пансиона уз посебан редукциони програм исхране, програмирану физичку активност у трајању од четири сата у току дана, која укључује наменске шетње специфичном техником, вежбе у води и физичко групно вежбање у сали, све под контролом стручњака. Основни циљ овог програма јесте промовисање здравог начина живота, а у његовом спровођењу на најбољи огући начин се повезују благодети термалне воде и свих расположивих потенцијала које бања има.

Фото: Бања Кањижа, „Аква марин“   Фото: М. Митровић

-У припреми програма, на иницијативу професора др Душка Илића, оно што је допринело и превагнуло да наша установа буде изабрана као партнер у овом пројекту јесте наша термална вода са којом се професор Илић сусрео пре неколико година када је имао здравствених проблема, тада је успео да их преброди уз помоћ термалне воде - сазнајемо од директорке Аyић.

М. Митровић

 

 

 

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести