СТАНАРИНЕ РАСТУ, ДА ЛИ СУ СРБИ У ПРОБЛЕМУ? Најављена „Турбо станоградња" у Берлину
Будућа немачка влада објавила планове за унапређење станоградње како би се ублажила стамбена криза.
То су добре вести за оне који се надају изградњи на простору бившег аеродрома Темпелхоф у Берлину.
Некада војни парадни простор за пруску војску, а касније база познатог Берлинског ваздушног моста, Темпелхофско поље је од 2010. године отворено за јавност као рекреативна зона. Ово поље обухвата више од 300 хектара и једно је од највећих зелених урбаних простора на свету, омиљено и међу локалним становништвом и међу туристима.
Некада одбачени планови за изградњу станова на овом простору сада су поново извучени из фиока. Покрајинска власт Берлина планира изградњу бројних пето- и десетоспратница, као и разних појединачних високих зграда, чиме би се зелени простор смањио са око 300 на 180 хектара. Половина планиране градње била би комерцијалног карактера.
Експлозија кирија – можда и најакутнији проблем у Немачкој
Недостатак станова са приступачним киријама и експлозија цена закупа постали су вероватно најакутнији друштвени проблем у Немачкој. Према подацима Савезног завода за статистику, недостаје 800.000 станова, док су просечне кирије у Берлину порасле за 85,2 одсто – са 8,50 евра по квадратном метру (без трошкова грејања) 2015. године на 15,74 евра у 2024. години.
Како би се овај проблем решио, коалиција демохришћана из ЦДУ/ЦСУ и социјалдемократа најавила је план за „турбо станоградњу", смањење бирократије, пореска растерећења и увођење субвенционих програма за градњу и модернизацију.
Савезно удружење немачких стамбених и грађевинских предузећа (ГдW) поздравило је те планове као „велики искорак". Посебно се истиче поједностављивање законског планирања, издавања дозвола и прописа о заштити животне средине, као и планирани инвестициони фонд за стамбену изградњу.
Берлин се и даље бори са стамбеном кризом
Берлинска служба за становање процењује да овом граду-покрајини тренутно недостаје око 100.000 станова како би се охладило прегрејано тржиште некретнина. Очекује се да ће Берлин до 2040. године добити 200.000 нових становника, што значи да ће морати да гради око 20.000 станова годишње.
Међутим, најновије статистике показују пад у изградњи: током 2023. године завршено је само 15.965 нових станова – што се објашњава лошим економским условима и растућим каматним стопама.
Многа досадашња настојања да се ублажи стамбена криза, попут контроле кирија или ограничења раста кирија, нису уродила плодом, каже Кристијан Милер, председник Асоцијације архитеката и инжењера Берлин-Бранденбург (АИВ). С обзиром на добру локацију и повезаност са јавним превозом, Милер се залаже за промишљену градњу на ободу Темпелхофског поља – као компромис између различитих интересних група. Такође и зато што је земљиште у власништву града и јефтиније је.
„Важно је да се овде граде станови са праведним киријама. Треба то да буде добра мешавина. Државна стамбена удружења морају бити укључена, и морамо обезбедити разноврсност", рекао је Милер за ДW.
Иако Темпелхоф има посебан значај за локално становништво и политичаре, Милер истиче да се ситуација са становањем у међувремену драстично променила. „Деведесет одсто Берлинаца жели да све остане по старом. Док им не откажу стан – и онда и они морају да траже нови", објашњава Милер, додајући да би на Темпелхофу могло да се обезбеди становање за 100.000 људи, без да се простор пренатрпа.
Мало поверења у обећања о приступачним становима
Делимично заштићено природно подручје, делимично градски парк, Темпелхофско поље је постало место бројних заједничких иницијатива – од експеримената са одрживом архитектуром до курсева за поправку бицикала.
„То поље је јединствено. Оно функционише само као целина. Ако му се узме и најмањи део, уништиће се његова целокупна вредност", каже Анита Милер, чланица грађанске иницијативе „100% Темпелхофер Фелд", која је организовала референдум 2014. којим је спречена изградња.
Она, указујући на мале баште и гајење цвећа и поврћа на овом простору, подсећа на једну студију из 2021. коју је наручила сама градска управа. У тој студији се наглашава јединствен карактер овог урбаног простора, његова комбинација заштићене природе и рекреативних зона. Такође се истиче и његов еколошки значај – за очување биодиверзитета, побољшање квалитета ваздуха и хлађење густо насељених четврти.
Због тога, али и због резултата референдума из 2014. на којем се више од 64 одсто гласача изјаснило против градње, власти сада, имајући у виду све већу стамбену кризу, предлажу да се гради само на ободима поља. Градоначелник Берлина Кај Вегнер (ЦДУ) изјавио је у новембру 2024. за лист „Тагесспиегел" да је могуће изградити 15.000 до 20.000 станова на ивицама тог простора. Ипак, и тај предлог наилази на оштро противљење.
Истинска воља за приступачним становима – или снови инвеститора?
Опозиционе партије у Берлину, Зелени и Лева партија, оптужују владајућу коалицију ЦДУ-СПД да троши милионе евра из буџета на истраживања јавног мњења и урбанистичке конкурсе како би утицала на јавност у корист изградње станова које реално може да приушти само мали део грађана. „Стално говоре да је реч о потреби за становањем, али будимо искрени: реч је о новцу, шпекулацијама и сновима инвеститора. Да им је стварно стало до решавања стамбене кризе, имали би боље опције", каже Милерова, позивајући се на развојни план Берлина до 2040. којим су идентификоване и друге локације за изградњу до 222.000 станова.
Идеја да више градње аутоматски доноси више приступачних станова је застарела, сматра ова активисткиња. Она је уверена да власти морају улагати у нове облике „демократског и одрживог" урбаног развоја који „поштује наше еколошке границе и вредности отвореног простора".
За сада је простор заштићен посебним законом који је усвојен после референдума из 2014. Али Милерова упозорава да тај закон може лако бити укинут простом већином у Сенату Берлина: „Становање по приступачним ценама је и другде пропало као принцип. Зашто веровати да би баш овде могло да функционише? Једном кад се нешто овде изгради – то ће бити изгубљено заувек."
B92.net/DW/Helen Vitl