moderate rain
15°C
12.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2248
usd
104.3947
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СВЕТСКА ЦЕНА КАФЕ ПОЛЕТЕЛА Ево због чега ће црни напитак бити папрен

12.05.2025. 14:02 14:09
Пише:
Извор:
Б92 , Biznis.rs/Ljiljana Begović
s

Цена сирове кафе на светском тржишту доживела је драматичан скок у последњих неколико месеци, удвостручивши се у рекордно кратком року.

Цена сирове кафе на светском тржишту доживела је драматичан скок у последњих неколико месеци, удвостручивши се у рекордно кратком року.

Овај нагли раст цена резултат је комбинације више неповољних фактора, међу којима предњаче лоши временски услови у земљама које су кључни произвођачи, као и најава америчких царина које би могле додатно уздрмати тржиште, преноси Бизнис.рс.

Бразил и Вијетнам, који важе за највеће произвођаче кафе на свету, суочили су се са озбиљним проблемима у производњи услед суше и високих температура. Повећана тражња за кафом у регионима попут Европе, Сједињених Америчких Држава и Кине такође доприноси расту цена.

Цене кафе достигле су свој врхунац у фебруару, када су забележене највише вредности још од 1977. године – када је снажан мраз уништио велики део бразилске производње. 

Додатна компликација

У марту је сирова кафа средњег квалитета коштала више него двоструко у односу на цене из септембра претходне године. Када је реч о специјалним врстама кафе, које се узгајају у специфичним климатским условима како би добиле јединствени укус, цене су биле још више.

Ситуацију додатно компликује трговинска политика САД. Наиме, председник Доналд Трамп  најавио је царине од десет одсто на робу која долази из готово свих земаља које извозе кафу – укључујући Бразил, Колумбију и Етиопију. Америчке пржионице и дистрибутери су због тога почели да преиспитују своје ланце снабдевања, јер не знају у ком правцу ће се политика кретати.

Трамп је у једном тренутку запретио царинама и до 46 одсто на увоз из Вијетнама, те 32 одсто на увоз из Индонезије, али је потом привремено одложио њихову примену.

Увозници из САД, не желећи да ризикују, почели су да гомилају залихе пре него што нове царинске стопе ступе на снагу. Тај нагли раст тражње такође је додатно подигао цене сирове кафе на светском нивоу.

Агроекономски аналитичар Жарко Галетин оцењује у разговору за Бизнис.рс да се око кафе дешава класична прича у којој политика води главну реч.

"Када је реч о тржишту кафе, ситуација је нарочито осетљива због разлика у квалитету, пореклу и врстама кафе. Све то има утицај на политичке одлуке земаља које су укључене у увоз и извоз. Ниједна одлука до сада није изазвала толико пажње као увођење царина које су донеле значајну пометњу на светском тржишту – не само кафе, већ и шире, на глобалном тржишту хране. На почетку су царине биле усмерене пре свега на прехрамбени сектор, укључујући и кафу. САД, као један од највећих увозника и потрошача кафе, посебно су биле погођене овом политиком", објашњава Галетин.

k
Фото: Pixabay.com/ Ilustracija

Он истиче да не може нека појава да се деси у једној Америци, Кини или ЕУ, а да се то не осети у другим земљама.

"То је један аксиом којег морамо бити свесни. Најбоље то можемо видети на примеру енергената, јер када се догоди криза она може да буде генерисана од стране Русије или САД, али ми у Србији свакако осетимо. У почетку увођења царина имали смо ситуацију да су цене кафе нагло скочиле горе, да су сви индекси на берзама отишли горе, да је ојачао долар, а да бисмо онда имали контраефекат да је све кренуло у другом смеру, надоле. Када су уведене царине све државе које су биле погођене тим мерама, поготово оне које су произвођачи кафе, морали су да снизе примарну цену неоптерећену порезима да би остале конкурентне на светском тржишту", појашњава наш саговорник.

Такође, треба нагласити да је тржиште кафе специфично – то нису житарице или уљарице које се производе у целом свету, јер у производњи учествује само неколико земаља и ако оне тако одреагују на промену онда се то одрази на целокупно тржиште.

"Када је реч о домаћим увозницима, кафа је берзански производ и када се уговара цена она је онаква каква је договорена пре два-три месеца, па може остати иста упркос глобалним поремећајима, али не задуго. Такође, постоји и систем хеџинга, где велики увозници хеџирају цену тако што се штите тржишним операцијама на самим берзама", наводи агроекономски аналитичар Жарко Галетин.

Како ће бити у Србији?

Атана Шкалко, извршна директорка категорије Кафе компаније Нестле за тржиште јужне и источне Европе (СЕЕ), у разговору за Бизнис.рс каже да цене кафе у свету могу бити под утицајем више фактора, а на првом месту су клима и временски услови, па тако суше, поплаве и друге непогоде у земљама које су главни произвођачи, попут Бразила и Колумбије, могу значајно да утичу на приносе, а посредно и на цене.

"Пољопривредне праксе, односно промене у узгоју и берби кафе, као и коришћење нових технологија, још један су од утицаја на крајње цене. Поред ових природних фактора, тржиште је то које значајно условљава цене, а ту мислим на глобалну потражњу, трговинске политике и валутне курсеве. Дакле, царине, квоте и друге трговинске мере, као и флуктуације у вредности валута, посебно у земљама извозницама кафе, директно утичу на цене на међународном тржишту", оцењује Шкалко.

Када је реч о ценама кафе на домаћем тржишту, наша саговорница истиче да цене кафе у свету директно утичу и на тржиште Србије, јер се већина кафе увози.

"Ако глобалне цене кафе расту, то се обично одражава на малопродајне цене у Србији. У протеклим годинама, инфлација сирове кафе на светском тржишту довео је до поскупљења у локалним продавницама. Такође, инфлација и трошкови транспорта додатно повећавају цене. Тешко је прецизно прогнозирати будуће вредности, јер зависе од многих фактора, укључујући глобалне цене кафе, економску ситуацију, инфлацију, као и локалне тржишне услове. Ако глобалне цене наставе да се повећавају рапидно као у претходном периоду, извесно је да ће и цене кафе у Србији расти", закључује Атана Шкалко, извршна директорка категорије Кафе компаније Нестле за тржиште јужне и источне Европе (СЕЕ).

Извор:
Б92 , Biznis.rs/Ljiljana Begović
Пише:
Пошаљите коментар