Ако нађете повређену роду, позовите орнитологе

Цео јул и прва половина августа период су када младунци беле роде излећу из гнезда и, уз кратак период задржавања у нашим крајевима, брзо почињу прву своју сеобу на југ.
rode vatra, Jožef Gergelj
Фото: Јожеф Гергељ

Ипак, овај период је веома изазован за преживљавање и младих рода и њихових родитеља, упозорили су из у Покрајинског завода за заштиту природе. По речима орнитолога, беле роде се најчешће у невољи нађу због рушења гнезда или удара у електричне водове, а ове године су веома озбиљну опасност представљали и шумски пожари.

„У летњем периоду су код нас, рецимо, веома честе снажне олује, а нека родина гнезда су и иначе нестабилна. Уколико младунци током олуја падну на тло, прво је потребно проверити да ли су видљиво повређени. Уколико нису, могу се вратити у гнездо, уколико није уништено, наравно осим у случају када се оно налази на електричном стубу”, објашњава орнитолог Марко Туцаков.

Када је, пак, реч о судару рода са жицама далековода – што, нажалост, није редак случај у насељима – птица може да претрпи оштећења крилних пера које јој може онемогућити да лети, али може да доживи и често фаталан струјни шок. „У свим овим ситуацијама, роде које не могу да лете неопходно је склонити са улица или путева у затворени простор до доласка стручњака”, наводи Туцаков, додајући да се приликом евентуалног хватања животиња треба пазити њиховог оштрог кљуна.

Фото: Дневник/Александра Брзак

Роде се полако селе

Чудан призор пре неколико дана затекао је ранораниоце у новосадској Улици Цара Душана, посебно оне који станују на вишим спратовима. Кад су погледали проз прозор, имали су шта и видети. Велике беле роде рашириле су се на крововима, неке су се одмарале, неке прелетале и осматрале околину. По речима Милана Ружића из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, роде су већ почеле сеобу, прво велико јато је отишло пут Африке.

Претпоставља се да је ово јато слетело на зграде да се одмори у путу или је било у потрази за храном. Ружић истиче да то није неуобичајена појава, али да се оне не задржавају у бучним урбаним деловима града.

Иначе, роде су овог лета свиле гнезда и у неколико градских насеља, попут Телепа, Клисе (крај ауто-пута), али и у приградским местима Ветернику, Ковиљу...

А. Брзак


Обавестити орнитологе о томе да је нека птица на овај начин збринута је, иначе, веома важно и због чињенице да је свако задржавање рода, које су по слову закона строго заштићене животиње, па макар оно било и у сврху лечења, могуће само уз дозволу Министарства за заштиту животне средине. У сваком случају, током опоравка птице потребно је држати је ван домашаја домаћих животиња и, наравно, редовно је хранити, најбоље рибом. Након опоравка, ако се процени да је дотична јединка способна да самостално преживи, враћа се у природно станиште, најчешће у близини плитких бара богатих воденим животињама којима се храни.      

“Дакле, најбоље је да грађани, уколико пронађу повређене роде испод или у околини електроводова, уколико гнездо падне заједно са младунцима који нису способни да лете, или ако примете да млада рода не може да излети из гнезда, да се саплиће и посрће а крилима маше као да жели да излети, те ако уоче одрасле роде које и после плашења не могу да лете, позову Покрајински завод за заштиту природе, чији ће онда орнитолози збринути угрожене јединке”, поновио је Туцаков, истичући да је бела рода друга на листи птица због које се грађани најчешће обраћају Покрајинском заводу за заштиту природе зарад помоћи и збрињавање – убедљиво на првом месту је сова утина.

Е. Н. Л.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести