Ана Вуковић: Услови за олује биће све већи, неопходна превентива

БЕОГРАД: Невреме које је претходних дана задесило делове западне и централне Србије, последица је велике нестабилности атмосфере, а услови да се нешто тако деси ће сада бити све већи, изјавила је данас Танјугу професор на Пољопривредном факултету у Београду Ана Вуковић.
nevreme
Фото: Youtube Printscreen

"Тек смо на почетку сезоне таквих олуја и неопходно је да се добро прате прогнозе и упозорења, како би евентуалне штете могле да се смање што је више могуће", рекла је Вуковић.

Објашњавајући које мере предострожности би могле да се предузму, навела је да се рецимо у воћарству и повртарству већ дуже време препоручују противградне мреже, без којих се овим делатностима веома тешко бавити.

"Област под великим ризиком од града у Србији се толико повећава да ће у неком тренутку, могуће већ у следећој деценији, штета премашити добитак, и зато би ваљало предузети мере заштите", истакла је Вуковић.

Говорећи о томе да ли обимне падавине у претходном периоду могу да надоместе пролећни недостатак падавина, Вуковић је рекла да је ситуација различита у разним деловима Србије.

Недостатак негде може да се надокнади, али не и тамо где су биле поплаве, па се влага није лепо инфилтрирала у земљиште већ су само направљене велике акумулације воде, објаснила је професорка.

Према њеним речима, и поред великих падавина у појединим деловима у последње време, ова година се у досадашњем делу може сматрати сушном.

Када је о рејонизацији реч, Вуковић је објашнила да она заправо представља зонирање погодних подручја и да је код нас урађена за виноградарство.

"Дефинисани су региони, урађене климатске анализе и ту се већ видео сигнал климатских промена за померање реона. Занимљиво је да се од прошлог века до сада клима подигла за 200 метара надморске висине, што значи да су услови који су били у низијама сада подигнути за 200 метара надморске висине", навела је она.

Додала је да урађена воћарска рејонизација за око 15 врста воћа и да би било добро да се она уради и за остале подсекторе.

Такође и да се стално обнавља како би се имала слика о томе какви су услови и да се на основу тога дају препоруке за пољопривреднике.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести