Центар за безбедност деце на интернету примио 14.000 позива

БЕОГРАД: Национални контакт центру за безбедност деце на интернету примио је до сада више од 14.000 позива, онлајн упита и пријава, речено је данас на обележавању треће годишњице рада центра.
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić Foto: Tanjug
Фото: Tanjug

Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић рекла је на свечаности да је центар организовао и 385 предавања за скоро 4.500 ученика и 5.000 родитеља, саопштило је то министарство.

Навела је, такође, да је највећи број пријава онлајн угрожавања деце у области високотехнолошког криминала и тиче се напада предатора и злоупотребе личних података, због чега је посебно апеловала на децу, за коју су том приликом била одржана предавања о онлајн заштити, да не прихватају комуникацију са непознатим особама путем интернета и да не деле своје личне податке и фотографије.

Наша деца су, на жалост, на првом месту у Европи према проценту оних који иду на састанке са особама које су упознали на друштвеним мрежама, и иначе предњаче по коришћењу интернета и посебно друштвених мрежа."

Већина деце у Србији, њих 86 одсто, користи интернет свакодневно, а више од 30 одсто пријављује онлајн узнемиравање.

Због тога је неопходно да их заштитимо од потенцијалних опасности којих је у дигиталном окружењу све више, укључујући и вршњачко насиље, такозване игре изазова и стварање зависности од интернета, поручила је Матић.

"Кључна су превенција и едукација и то не само најмлађих корисника, већ и њихових родитеља, старатеља и наставника, и у том смислу Национални контакт центар ће наставити да развија своје едукативне активности и сарадњу са другим институцијама и невладиним сектором, без којих не бисмо успели да подигнемо свест о потреби за јачањем дигиталне безбедности и писмености најмлађих".

На свечаном отварању програма у Установи културе "Пароброд" у Београду говорила је и државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић, која је најавила усвајање Националне стратегије за превенцију и заштиту деце од насиља, као и нови Закон о правима деце.

Директорка Уницефа у Србији Ређина де Доминићис истакла је значај заштите деце од дигиталног насиља на глобалном плану и изразила подршку активностима Владе Србије и Министарству трговине, туризма и телекомуникација у овој области.

У оквиру програма за ученике ОШ "Михаило Петровић Алас" у Београду одржана је презентација Националног контакт центра за безбедност деце на интернету, као и предавање Татјане Ðурашковић, потпуковнице полиције и шефице Одсека за сузбијање недозвољених и штетних садржаја на интернету у Одељењу за сузбијање високотехнолошког криминала у МУП-у.

Активности и програме на плану заштите деце на интернету представили су и партнери Министарства трговине, туризма и телекомуникација: Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Шер фондација, Унитас Фонд, организација Саве тхе ц хилдрен и Црвени крст Србије.

Национални контакт центра за безбедност деце на интернету основан је 27. фебруара 2017. године при Министарству трговине, туризма и телекомуникација, на основу Уредбе за безбедност и заштиту деце приликом коришћења информационо комуникационих технологија коју је Влада Србија усвојила на предлог тог министарства.

Центар пружа савете и информације о онлајн заштити најмлађих и прима пријаве угрожавања безбедности деце и младих на интернету, путем бесплатног позива на број телефона 19833, дигиталне платформе "Паметно и безбедно" и друштвених мрежа, као и путем презентација које организује у школама у Србији.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести