Ђерлек: Без вакцинације нећемо постићи колективни имунитет

БЕОГРАД: Без вакцинације и имунизације нећемо успети да постигнемо колективни имунитет и да се изборимо са вирусом корона, изјавио је данас државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек и додао да тактика борбе са прокужавањем није успела.
djerlek mirsad/tanjug/rade prelic
Фото: Танјуг/Раде Прелић/Мирсад Ђерлек

"Морамо пружити руку науци, медицини и вакцини ако желимо да се изборимо са опаком болешћу. Све оне који верују у теорије завере и слушају људе који директно утичу на њихов живот и здравствени систем, замолио бих да се окану теорија завере и да се окрену медицини и вакцинама", поручио је др Ђерлек на ТВ Пинк.

Према његовим речима, држава се озбиљно спрема за имунизацију, а институти Батут и Торлак су урадили све што треба.

Подсетио је да је у петак министар здравља формирао Координациони тим за имунизацију и додао да ће бити учињено све да држава одговорно одговори на оно што се од ње очекује, а то је пре свега набавка вакцине, регистрација вакцине и прављење акционог и оперативног плана и имплементација тих планова на терену.

Истиче и да се може чути примедба да је брзина брзо пронађена и наглашава да су наука, новац и технологија допринели томе да се убрза поступак око проналаска вакцине којом ће се спасити људи да не умиру и да се не чека 10 година на вакцину као што је случај био некада.

"Нисмо у средњем веку да плаћамо цену куге или пре сто година да плаћамо цену шпанској грозници, технологија се развила, много новца се улаже, цео свет је у проблему, а и наука је отишла много далеко да је сада могуће брже направити вакцину", наводи Ђерлек.

Упитан да прокоментарише оно што се дешава у Великој Британији, односно о новом соју вируса који је још опаснији, Ђерлек каже да је рано говорити о томе и додаје да треба сачекати научнике да кажу шта се дешава.

Ђерлек каже и да је истини то да је Србија једна велика болница тренутно, као и да је тачно да тренутне мере дају резултате и да потенцијал вируса полако слаби.

"Али, то је још увек на климавим ногама", упозорава Ђерлек и додаје да има много пацијената који су на интензивној нези, а да оно што може да охрабри су болнице у Батајници и Крушевцу које су специјализоване болнице за интензивну и полуинтензивну негу.

Ђерлек је похвалио све који су славили Светог Николу и навео да ако се Нова година буде славила како смо навикли раније, то ће представљати велики ризик.

"Како смо положили испит за славу Свети Никола, то би требало поновити и за Нову годину, да је посветимо својим породицама, останемо код кућа и сачувамо животе и да дамо једну велику подршку медицинским радницима", наводи.

Упитан за коментар у вези 105.000 људи који је у земљу дошао пре него што је потребан ПЦР тест за улазак, Ђерлек их је све замолио да се понашају у Србији исто како су се понашали и у иностранству где живе.

"То ће бити довољно", каже и додаје да би требало да се оканемо традиционалног поздрављања које подразумева грљење и љубљење и да се макар док не прође пандемија угледамо на Јапанце и Тајланђане који се и у условима када није пандемија поздрављају на одстојању.

"Очекујем од наших суградђана из иностранства да ће дати свој допринос, да ће се држати епидемиолошких мера и да неће бити фактори ширења епидемије у земљи", наводи.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести