Добављачи у проблему због дугова апотекарских установа

БЕОГРАД: „Апотекарске установе остаће у надлежности локалне самоуправе и оне ће морати озбиљно да се позабаве репрограмом свог дуга према добављачима лекова, изјавио је данас државни секретар у Министарству здравља Берислав Векић.
apoteke, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

На представљању Сиве књиге здравства 2020, коју је објавио НАЛЕД, а у којој је једна од приоритетних препорука наплата потраживања веледрогерија за лекове испоручене здравственим установама, Векић је рекао да је проблем дуговања апотекарских установа направио системски проблем према добављачима.

"Ви испоручите лекове, а неко вам не плати лекове. То није спорадичан случај, него је то нешто што је постала учестала ствар", рекао је Векић.

Векић каже да се поставља питање ко је и како контролисао директоре апотекарских установа, зашто су они бирани ако су за врло кратко време направили велике губитке и зашто нису смењени.

"Ко стоји иза тих људи? Како је могла директорка која је неуспешно водила апотекарску установу у Ужицу да буде директорка апотекарске установе у Панчеву", упитао је Векић.

Државни секретар каже и да је питање зашто је локална самоуправа именовала ту особу за директора и зашто је нису сменили ако је направила минус од милијарду динара.

"Кад су се изродили проблеми- 250 милиона Нови Сад, 340 милиона Бор..., онда су сви погледи били упрти ка Министарству здравља. Како смо ми могли сменити тог директора и контролисати га ако је оснивач локална самоуправа", навео је Векић.

Објаснио је да је ситуација изузетно тешка, да новим законом није предвиђено да апотекарске установе пређу на републички ниво, већ остају у надлежности локалне самоуправе.

Нагласио је да проблеме дуговања могу решити или враћањем у ратама или потписивањем јавно-приватног партнерства са одређеним приватним апотекама.

Као добар пример навео је Нови Сад који је питање дуговања решио кроз јавно-приватно партнерство са приватним апотекарским ланцима.

"Здравстевни систем не испашта због тога. Имамо потписане уговоре са више од 3.000 приватних апотека у којима грађани такође могу подићи лекове на рецепт", нагласио је Векић.

Државни секретар каже да су Министарство здравља и Влада урадили детаљну анализу о дуговању домова здравља.

Радна група Министарства здравља и РФЗО-а, како је рекао, своди рачуне и Влада Србије је обезбедила одређена финансијска средства којима ће се покрити трошкови према добављачима кад је реч о примарној здравственој заштити.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести