Доктор Иван Копитовић: Сузе и свраб весници амброзије

НОВИ САД: Пецкање и сузе у очима, свраб и цурење носа, постали су весници цветања амброзије, биљке чији полен изазива алергију код све већег броја грађана, посебно у Војводини, где клима и земљиште погодује њеном расту и цветању баш у овом периоду.
ivan kopitovic
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Полен амброзије је најагресивнији од свих полена, највише људи афицира и изазива највише симптома, те не чуди што 10 посто грађана има овај проблем, али ја бих рекао да та бројка расте на 20, па чак и 30 посто. Барем петина или четвртина популације макар у блажој форми осети алергијски ринитис и коњунктивитис, али не обраћају пажњу на то, неки мисле да су се прехладили, објашњава доктор Иван Копитовић, начелник центра за патофизиологију дисања и респираторне поремећаје током спавања, Института за плућне болести Војводине.

Како додаје, овај проблем се може јавити у било којем старосном добу као и да се, из његовог искуства у раду с пацијентима, период активности амброзије шири.

Цветање креће крајем јула и траје до почетка октобра, али једне године су људи имали проблем све до краја октобра, па чак почетка новембра јер је било топло. Предлажем људима да прате сајт www.nspolen.com јер тамо могу пронаћи података која врста полена је када активна уз пригодну андроид апликацију, саветује доктор Копитовић.

Ово је важно јер управо Војводина представља жариште и „црну тачку” амброзије, будући да је овде највећа концентрација. Амброзија се лако адаптира, а и веома добро развија на подручјима некултивисаног земљишта, уз напуштене куће, посебно на ораницама које након жетве нису заоране.

Такође, прија јој подручје око реке, будући да кад је суша и јако висока температура биљка мање цвета.

Када доспе у фазу цветања, свака даља мера је контрапродуктивна, јер се онда кошењем помаже да се њен полен прошири.

Осим тога амброзију ветрови носе 50, па чак до 300 километара од места где расте.


Казном против алергије

У Мађарској се за одређен број ишчупаних амброзија добија награда, рецимо биљка за сађење, а у Канади постоји закон којим је прописано искорењавање амброзије у баштама. Поштари извештавају градску полицију у којим вртовима расте амброзија, а казне за власнике таквих дворишта су веома велике.


Фото: Dnevnik (arhiva)

Једна стабљика може да произведе преко милијарду зрна полена која имају специфичне мале кукице на својој површини, па се врло лако каче на слузницу дисајних путева. Имају изузетно велики алергогени потенцијал јер имају пуно имуногених протеина који изазивају алергијску реакцију. Зато је амброзија толико велики проблем, објашњава доктор Копитовић и додаје да људи најчешће имају ринитис и коњунктивитис, односно упалу слузнице ока уз пецкање очију те цурење из носа и свраб, али могу се некад  јавити и тегобе дигестивног система, појаве дијареје и нелагодности или чак бола у стомаку, јер тај полен можете да прогутате или унесете с неком намирницом на којој га има.

Код већине људи то је у блажој форми, али има оних који имају јаке реакције и то им ремети квалитет живота. Посебан проблем настаје ако се испоље и симптоми астме, ту смо нарочито опрезни, поручује у наставку доктор Копитовић, наглашавајући да је превенција најважнија.

Прање косе и туширање свакако помаже јер редукује број тих алергених зрнаца. Неки наши пацијенти планирају годишњи одмор у септембру јер је тада најгоре у Новом Саду, али и целој Војводини. Или једноставно ако имате тегобе немојте излазити напоље без преке потребе, не сушите веш напољу, а можете и поставити поленске филтере на клима уређаје који елиминишу полен, саветује доктор Иван Копитовић.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Када превенција не успе, каже даље наш саговорник, морају да се употребе лекови, а то су топички или локални кортикостероиди, који се апликују на слузницу носа или се узимају антихистаминици, али они после извесног времена губе ефикасност, па их укидамо или мењамо другим антихистамиником. Према његовим речима, сад постоје препарати који су комбинација интраназалног кортикостероида и антихистаминика који локално делују.

Међутим, упозорава доктор Копитовић, ако пацијент има елемената астме, онда морамо да будемо много опрезнији јер алергијска астма често иде са ринитисом.

Асматичарима се симптоми погоршавају током цветања, па морамо да интензивирамо терапију да бисмо повратили контролу, односно минимизирали тегобе. На основну терапију инхалаторним кортикостероидима некада морамо да додамо инхалаторни дугоделујући бронходилататор, или да појачамо дозу комбинације, ако пацијент већ узима оба лека. Такође се ту користе као додатак лекови из тзв групе блокатора леукотријенских рецептора, јер доста добро сузбијају све те симптоме: и алергије астме и коњунктивитиса и ринитиса. Додати тај лек у току цветања је корисно, саветује наш саговорник.

Споменуо бих и хипосензибилизацију на алергене која се препоручује за алергијску астму и користи као тзв сублингвална имунотерапија, где се препарати направљени од алергена полена у ниским концентрацијама апликују испод језика и на тај начин се имуни систем припрема да адекватно реагује на појаву алергена јер се стварају заштитна антитела, односно адекватна имунолошка реакција. Та отпорност се развија различито, код неког слабо, али постоји, мада ретко, опасност да се и од тих малих доза јаве алергијске реакције, нарочито напад астме, стога се може узимати само уз надзор лекара, упозорава доктор Иван Копитовић, начелник центра за патофизиологију дисања, додајући да се пацијенти који имају астму лече код њих на Институту у Каменици, где је изузетно развијена служба за третман оболелих од астме од најблажих случајева до тешке астме.

Пацијентима се саветује да долазе на редовне и по потреби ванредне контроле (које су чешће у сезони цветања) и да не посежу за саветима нестручних лица или интернета који могу створити још веће недаће.

Снежана Милановић

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести