Долазак видри у Поњавицу сигнал да је река чистија, а има и рибе

НОВИ САД: У Парку природе “Поњавица” чуварска служба усликала је видре, за које су мештани оближњег Банатског Брестовца и Омољице трвдили да су их виђали у овим крајевима, али до сада није било доказа.
vidra
Фото: pixabay.com

Добра вест је да ове животиње не настањују загађену воду, а важе за веште пливаче из породице куна, које се претежно хране рибом. Поњавица иако заштићено природно добро, сматрала се загађеном. Међутим, видре су сигнал да су се воде прочистиле, а према мерењима хемијског састава воде које ради ЈКП “Зеленило” примећен је смањен проценат тешких метала, те је то још једна потврда да је Поњавица чистија него раније, а долазак видри значи да има и рибе.

Ово подручје држава штити другим степеном заштите, а Парком природе “Поњавица” управља ЈКП “Зеленило”, те радници чуварске службе одржавају ово природно добро.

Поњавицу настањује више од сто врста риба и птица, и чуварска служба је преко потребна овом парку, јер су чувари недавно из реке извадили 150 метара нелегално постављене рибарске мреже, што није усамљен случај. Криволовци на овај начин осим што крше закон и нарушавају еко систем.

На Поњавици је дозвољен спортско-рекреативни риболов за који је потребна посебна дозвола коју издају чувари “Зеленила”, а дозволе на осталим водама не важе за подручје овог заштићеног парка. Чувари апелују да ово огромно богатство јужног Баната сачувамо и негујемо ретки биљни и животињски свет.

Некада су видре биле распрострањене широм Европе, данас се међутим ретко срећу. Најчешће граде станиште уз реке и канале, близу густих шума, грмља и шипражја, где воле да се сакрију. Појачан лов на видре, загађене воде, али и саобраћај су довеле до тога да се њихова популација смањи. Данас их има највише у Великој Британији, Италији, Русији, северу Африке.

Видре су некад ловљене због свог крзна, које је било на цени, али су их и рибари често убијали. Загађење воде пестицидима је највећи узрок за угинуће великог броја, због загађења њиховог природног станишта. Отров је смањио и број рибе, којима се видре хране, те је и то допринело да их буде мање. У Европи су од 1979.године донети закони који забрањују отровне пестициде, међутим популација се није значајно повећала од тада, осим у Енглеској.

Видре су животиње које уживају у игри, а у неким земљама држе се и као кућни љубимци.

М. Стакић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести