Донорство је знак цивилизацијског напретка и солидарности

Једна од основних новина недавно усвојеног Закона о пресађивању органа јесте и да смо сви потенцијални донори, уколико се за живота не изјаснимо да смо против донорства огана.
Pomoćnik direktora Kliničkog centra Vojvodine za internu medicinu i član Transplantacionog tima KCV profesor dr Igor Mitić Foto. Dnevnik.rs
Фото: Помоћник директора Клиничког центра Војводине за интерну медицину и члан Трансплантационог тима КЦВ професор др Игор Митић Фото. Дневник.рс

Начин на који ће грађани моћи да се изјасне против овог поступка још увек није донет, те ће се до тада, као што је и садашња пракса, породице питати за сагласност о донирању органа, каже помоћник директора Клиничког центра Војводине за интерну медицину и члан Трансплантационог тима КЦВ професор др Игор Митић.

„Трансплнтација је једини начин преживљавања пацијената са болестима срца, плућа и јетре, а једина је шанса за лечење бубрега. При томе, трансплантација бубрега је и јединствена медицинска процедура која ја најбоља за болесника, а најјефтинија за државу“,  каже др Митић и напомиње да је Закон припреман три године и донет је у складу с општим људским правима Европске уније.

Трансплнтација је једини начин преживљавања пацијената са болестима срца, плућа и јетре, а једина је шанса за лечење бубрега (Др Игор Митић)

Митић истиче да закон даје могућност сваком појединцу да се за живота изјасни да не жели да буде донор, а напомиње како подзаконски акт треба да регулише начин на који ће људи одбити да буду донори.

„Та процедура треба да буде једноставна, а у Западној Европи се ради приликом попуњавања формулара или за личну карту или за здравствено осигурање. Законска обавеза је да се тај акт донесе у року од годину дана. До тада се обавезно тражи сагласност од породице, као и до сада. И према новом Закону ће се породица питати, али само јесу ли упознати да се човек за живота противио донорству“, објашњава др Митић и напомиње да је закон изједначен с правном регулативом ЕУ, али наглашава да се и даље поштује одлука породице.

Нови Закон доноси и могућност размене органа са другим организацијама и другим земљама, као што је “Еуротрансплант” и њему сличне организације. Др Митић истиче да је трећа битна одлика новог Закона то што је добро организована трансплантација од живих донора.

„Формирана је и инспекција за трансплантацију ткива и органа, која ће контролисати испуњеност услова за трансплатацију и спровођење трансплантације у складу са Законом. Те контроле и провере додатно смањују могућност злоупотеба, које не постоје, јер се у процес потенцијалне донације улази тек после утврђивања и потврђивања мождане смрти, што је законски дефинисано стање смрти“, истакао је др Митић.

О трансплантацији се ни не размишља док се не потврди мождана смрт и тек мождани мртва особа постаје потенцијални донор. Објашњава да пацијент који је мождано мртав, дише уз помоћ апарата, а једино је рад срца спонтан и не зависи од мозга. Међутим, без подршке апарата за дисање, срце би стало у року од два до три минута.


Прошле године 35 трансплантација

У Клиничком центру Војводине пошле године је било 35 трансплантација бубрега и пет трансплантација јетре, а др Митић истиче да су неке од ових процедура урађене и од живих донора. Ове године су имали шесторо донора, захваљујући којима је девет пацијената добило бубрег, а једна јетру. Прошле године је у Војводини било 17, а у остатку Србије 10 донора.


„Мождана смрт је потпуни губитак мождане функције. Од тог тенутка, органи могу да се узму само у року од 24 сата, јер без обзира на дисање уз помоћ апарата, органи пропадају. Чак и ако би пацијент остао на апарату за дисање, умро би у року од неколико дана. Операциони захват приликом вађења органа, експлантације, класичан је и ради се у анестезији, иако пацијент не може да осети никакав бол, а након експлантације ради се обдукција“, објашњава др Митић и додаје како је стање мождане смрти пораз лечења и представља губитак и за медицинско особље које је лечило пацијента.

Процедуре везане за давалаштво обављају три тима лекара. Један тим лечи пацијента, други је онај који утврђује и поврђује мождану смрт и потом спроводи експлантацију, а трећи ради трансплантацију. Та три тима су независна и свако ради свој део посла.

„Основни циљ је излечење пацијента који има мождано оштећење, изазвано повредом или можданим ударом. Тек уколико болесник подлегне  због можданих оштећења, долази у обзир евентуално давалаштво органа. Никада никоме није узет орган уколико особа није било мождано и законски мртва и ако породица није дала сагласност за спровођење процедуре“, наглашава др Митић.

Према његовим речима, у земљама где се примењују закони овог типа, број донора и трансплантација је далеко већи него код нас. Ми имамо пет донора на милион становника, уобичајено је да буде од 10 до 20 људи на милион становника, а у Хрватској и Шпанији тај број је још већи износи од 35 до 40 на милион становника. Практично, они успеју да искористе сваког потенцијалног донора, а ми тек сваког двадесетог.

„Могућности злоупотребе нема, све је максимално контролисано и запослен је високоедукован кадар. Донорство органа је знак цивилизацијског напретка и највећег степена солидарности са другим људима, а шанса да неко буде донор је 20 пута мања од шансе да некоме затреба орган. Злоупотребе су практично немогуће, што је додатно осигурано и новим законским мерама. Надамо се да ће ово допринети бољој здравственој заштити и поправљању квалитета живота тешких болесника“,  закључио је др Митић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести