Др Пешић: У првој фази болести антивирусни лек уместо антибиотика

БЕОГРАД: Професор на Катедри за фармакологију са токсикологијом, Медицинског Факултета у Нишу, др Срђан Пешић који већ годину дана прати протоколе лечења ковида у Србији сматра да је лечење ковида антибиотицима у првој фази болести не само погрешно већ може бити и штетно.
korona, arena, kovid bolnica, Tanjug/Nikola Anđić
Фото: Танјуг/Никола Анђић

Професор објашњава да антибиотике током болести треба давати пацијенатима са тешком клиничком сликом, где се докаже бактеријска инфекција и тешка упала плућа, а пре тога, како каже, никако јер то штети пацијенту и његовом имунитету.

„Суштина је давати антивирусне лекове уколико их имамо, а код нас постоје два, фавипиравир који се даје у првих пет дана и ремдесивир који се даје код јако тешких пацијената који су на кисеоничној потпори“, наводи Пешић за Танјуг.

Према његовим речима примена антибиотика у нашој земљи је погрешна, јер људи имају навику да их купују на своју руку, при минималној прехлади иако је то, како наглашава, забрањено.

Уколико се ти лекови превише користе, објашњава Пешић, доћи ће до отпорности организма и антибиотик неће деловати при лечењу минималне инфекције.

Иако се од појаве короне терапија у Србији мењала 11 пута, Пешић истиче да се прате светски протоколи и да код нас постоје сви најсавременији лекови.

Сви пацијенти, каже он, могу да добију ту терапију још у ковид амбулантама.

„Један антивирусни лек који се зове фавипиравир, који је раније коришћен у ковид болницама сада је по 11. протоколу у ковид амбулантама", каже он и додаје да он делује већ у првих пет дана.

"Тада се може дати и онај чувени Трампов лек, односно моноклонална антитела који је такође ушао у српски протокол", појашњава Пешић.

Пешић скреће пажњу да постоје и други антивирусни лекови који нису у протоколу. Један од њих је изопринозин,како се зове у Србији, један стари лек који је дуго времена коришћен за вирусне инфекције, али сада је нашао нову намену у превенцији ковида.

„Тај лек делује тако што појачава наш урођени имунитет који је кључан у одбрани организма од вируса „ објашњава он.

Изопринозин, према Пешићевим речима, нема нежељених ефеката, а може да буде и додатак стандардној терапији.

На питање како вакцина утиче на оне грађане који у тренутку имунизације пију антибиотике или антивирусне лекове, професор тврди да нема опасности.

„Ништа се неће десити, као што се ништа неће десити и ако се вакцинишу, а не знају да имају корону. Има лекова и лекова, али нема магичног лека, једино средство су вакцине и на срећу их имамо и ако ме питате да ли се вакцинисати - да и то одмах“, поручује Пешић.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести