Европски дан језика одржан на Филозофском факултету

НОВИ САД: Као и претходних година, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду је био место обележавања Европског дана језика.
j
Фото: Dnevnik (arhiva)

Преподневна интензивна киша онемогућила је одржавање „Улице језика“ испред факултета, али то није смањило број посетилаца. „Улица“ је овом приликом премештена у факултетски хол, где су двадесетак језичких штандова окупирали углавном ђаци новосадских основних школа, забављајући се решевањем понуђених им малих задатака и сазнајући понешто о представљеним језицима. Посетиоци који су обавили активности на свим штандовима, визирали су свој „језички пасош“, а уследиле су и награде. Поред штандова језичких одсека и центара Филозофског факултета, на овом сајму језика били су присутни и штандови партнерских институција.

Европски дан језика обележава се 26. септембра, с циљем популаризације учења језика, пошто људи у Србији, као и у свету генерално нису баш јаки у томе, а знамо колико су нам језици потребни, рекла нама је лектор на Одсеку за мађарски језик на Филозофском факултету УНС Вилма Тишкеи која предаје мађарски језик као страни.

Данас више, додала је нашпа саговорница, није довољно да знамо само енглески, већ нам треба још неки језик, а који, зависи од наших афинитета.

На нашем штанду имамо игрице у вези с мађарским језиком. То су углавном речи које су сличне у српском и мађарском, и овим желимо да покажемо да мађарски није толики баук за учење, казала је Тишкеи.

Француски институт у Новом Саду већ традиционално учествује на овој манифестацији.

На Европском дану језика, манифестацији која се одржава у целој Европи и свету, присутни смо већ неколико година. Младим постиоцима представили смо игре на француском, кроз њих основци могу да се упознају са географијом Француске, имамо и игре меморије, где могу да уче кроз повезивање слика и речи, такође имамо игру меморије, где треба спојити фотографије с одређеним историјским личностима Француске, рекао је директор Француског института у Новом Саду Владимир Маринковић.

Како је додао, одзив је велики.

Нисмо очекивали такву посету ђака, упркос киши. Прошле године у Паризу оваква манифестација није привукла толико заинтересованих. Драго ми је да се млади интересују за стране језике у Новом Саду и у Србији. Интересовање за француски језик је велико, што је нама веома значајно. Француски је пети светски језик, у свету га говори 300 милиона људи и у експанзији је, напоменуо је Маринковић.

На штанду за турски затекли смо Љубицу Дабић, студенткињу прве године права. Турски учи од 2016. године.

Представљамо турски језик, овде су заступљени сви нивои учења, курсеви од А1 до Ц2. Овом приликом нудимо забаван језички програм, игру погађања речи, а на крају следи и награда. У Новом Саду се турски језик може учити на Филозофском факултету, а курс почиње од октобра, па се сви заинересовани могу пријавити, казала нам је Љубица.

Како је додала, гледала је турске  серије и заволела је тај језик. Турски није тежак, у српском, иначе, има доста турских речи, а највише сам начила слушајући га. За учење сваког језика је веома важно бити у конкретном језичком окружењу и слушати како га људи говоре или певају, каже Љубица.

На штанду за српски језик као страни језик, затекли смо Сандру Ристановић, која је завршила основне студије српског језика и књижевнсости.

Код нас на Филозофски факултет странци долазе да уче српски на једносеместралним или двосеместралним курсевима. Ово на штанду је припремљено за њих, али их данас нешто нема, па наши оснвци решавају ове задатке. Ту су наведене најчешће грешке које странци праве у српском језику. Имамо укрштене речи, као и објашњење родбинских и породичних веза, са чиме се код нас странци лоше сналазе. Не знају ко је јетрва, а ко заова..., казала је Сандра Ристановић.

Један од посебно привлачних штандова био је онај Кофуцијевог института Универзитета у Новом Саду, где су посетиоци могли да присуствују исписивању жељених речи на кинеском писму и исписане цедуље понесу са собом.

На овој смо манифестацији с нашим кинеским језиком иако то није европски језик, али кинески је један од глобалних језика. С развојем кинеске економије значајан је европским земљама, као и Србији, с којом Кина развија широку сарадњу и пријатељство. Моје колеге на нашем штанду нуде неке занимљиве ствари везане за кинески језик и културу које могу бити инетересантне младим људима, рекао је проф. др Хуи Чен, кинески директор са Конфуцијевог института Универзитета у Новом Саду.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести