Фондација Тијана Јурић: Не ћутимо, заштитимо децу

НОВИ САД: Ми као друштво често чекамо да се догоди трагедија и тек онда размишљамо да ли нешто треба да урадимо, изјавио је у ЕУ инфо центру у Новом Саду Игор Јурић из Фондације „Тијана Јурић“ и најавио трећу конференцију о безбедности деце „Безбедност и одговорност“.
fondacija tijana juric
Фото: Tanjug (J. Pap,arhiva)

Фондација „Тијана Јурић“ покренула је кампању „Ћутање није решење. Заштитите децу“, у циљу подсећања државе и поновног скретања пажње јавности на потребу увођења казне доживотног затвора починиоцима злочина над децом. Постављен је и 61 билборд у 30 градова Србије с порукама кампање о промени кривичног закона.

Влада није довољно озбиљно схватила ову иницијативу. Велики је проблем што се у нашој земљи не слуша 160.000 потписа људи који су потписали ову иницијативу, рекао је Јурић, истакавши да су „деца данас изложена већим опасностима, па се и репресивне мере морају мењати“.

Он је нагласио да смртна казна није тема и да о томе не би требало да се раправља, али је напоменуо да велики број европских земаља има у свом законику доживотну казну затвора. 

Неке од европских земаља у којима постоји оваква казна су Белгија, иако тамо постоји могућност условног отпуста, Данска, Француска, Немачка, Шведска, Пољска и Мађарска. Ми смо се угледалу на закон у Великој Британији, Холандији и Украјини, где, ако се догоде злочини какви су се код нас десили, нема могућности за условни отпуст окривљеног, рекао је Јурић.

Често се говори да ми не можемо да уведемо овај закон. Ми у Србији већ имамо „Маријин закон“, који не омогућава условни отпуст. Потребно је само да Влада убаци у скупштинску процедуру предлог увођења доживотне казне, додао је Јурић.
Фондација „Тијана Јурић“ најавила је трећу међународну конференцију „Безбедност и одговорност“, 25. септембра у Суботици, у хотелу „Патриа“.

Окупљање стручних људи из земље и иностранства, размена искустава и знања у области безбедности и заштите деце, један је од основних циљева предстојећег скупа, а теме су нестанак деце, доживотна казна затвора, безбедност деце на интернету и вршњачко насиље. 

Један од резултата Фондације јесте усвајање „Тијаниног закона“. Наиме, недуго након њене трагичне смрти Тијане Јурић покренута је иницијативу за измену Закона о полицији, у делу потраге за несталом децом. Тада су професори Правног факултета у Београду написали предлог измене члана 72. Закона о полицији, који прописује време потраге за децом и малолетним лицима. Истог месеца, Тијанин отац, Игор Јурић, и званично је поднео иницијативу за измену тог члана.
Непуних годину дана касније, након мирних протеста на трговима и на десетине хиљада исписаних транспарената и порука грађана „Зашто Тијанин закон није усвојен“, посланици Народне скупштине Србије усвојили су предлог измене закона на седници одржаној 16. јула 2015. године. Измењени члан симболично је назван „Тијанин закон“.

Према тој измени, полиција више не чека да прође 24 сата, већ у потрагу за несталим дететом креће одмах након пријаве нестанка. Пре усвајања закона, у пракси полицијског рада, тај период је био између 24 и 48 сати.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести