Геронтодомаћице у Ади стижу на кућни праг

Дневне услуге у заједници, које сападају у ванинституционалне услуге социјалне заштите, Дом за старе и пензионере из Мола пружа на подручју ађанске општине.
Stari na pešačkom prelazu Foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Директорка Дома за старе и пензионере Данијела Шевић указује да ове услуге из надлежности локалне самоуправе финансирају се из наменских средстава Министарства за рад, запошљавање, борачку и социјалну заштиту, које се опредељују јединицама локалне самоуправе и усмеравају пружаоцима услуга.

Дом за старе и пензионере из Мола, као установа за смештај старих и одраслих лица има и лиценцирану услугу помоћи у кући, која јој је на шест година дана 2017. године. Данијела Шевић објашњава да је тада локлна самоуправа општине Ада спровела поступак јавне набавке и овој установи доделила обављање услуга.

- За сада има 49 корисника ове услуге, а као додатна активност функционишу клубови за стара лица. Клубови су са седиштем у Ади, Утринама и Оборњачи, где су за њихову делатност посебно ангажовани извршиоце. За рад услуга помоћи у кући имамо ангажованих пет геронтодомаћица и домаћица клубова, које послове обављају у домовима, односно на адреси пребивалишта корисника услуга. Услуге зависе од тога какве су социјалне потребе корисника, па неко више користи негу, а неко само помоћ у кући – сазнајемо од директорке Шевић.

- Негу и пружање помоћи у кући користи педесетак корисника, а у Ади, Утринама и Оборњачи раде клубови за старе

У оквиру дневних услуга за старе спада још припрема и изношење топлог оброка за педесетак корисника на територији општине Ада. Према речима Шевићеве, ова услуга је нажалост била прекинута у 2016. години зато што је било неопходно лиценцирати услугу, што до тада није било учињено па је престала да се пружа. Међутим, постоји дуга традиција пружања услуга помоћи у кући и развоја ванинституционалне заштита, захваљујући претходном руководству Дома, па су најстарији житељи места ађанске општине навикли да ће им пружаоци социјалне заштите наћи при руци када се нађу у таквој социјалној потреби.

- Сви знамо да у ађанској и другим општинама има много старих лица чија су деца отишла у иностранство у потрази за послом и бољом егзистенцијом, па смо зајендо са локалном самоуправом у обавези да се старамо и да их збринемо, што и радимо. И иначе је све више старачких домаћинстава којима су овакве услуге потребне – напомиње Шевић.

У клубовима за дневни боравак старих лица у Ади, Утринама и Оборњачи се одвијају разне креативно-забавне и радно терапеутске активности, где домаћини клуба лицима који су заинтересовани да буду чланови, организују активности које они желе и способни су да раде. Стари се у клубовима баве израдом рукотворина, чита се поезија, приређују се разне свечаности, чајанке и разна заједничка дружење. Тако се у оквиру манифестације „Сунчана јесена живота“, али и целе године организују активности за чланове клубова и старије суграђане. Клуб за старе у Ади ради три пута недељно у преподневним сатима, а у Утринама и Оборњачи сваки дан.

М. Митровић

 

Пројекат „Ада данас“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести