Хало беба дневно прима од 350 до 500 позива родитеља

БЕОГРАД: Телефонско саветовалиште Хало беба је у протеклих недељу дана примило од 350 до 500 позива на дневном нивоу, а најчешћа питања која забрињавају родитеље је шта радити када дете дехидрира, колабира и да ли је потребно новорођеним бебама давати воду и како их заштити од врућина.
1
Фото: Ilustracija/pixabay.com

“Врућине не пријају новорођеним бебама, као ни нама одраслима. Морамо строго водити рачуна, јер је дечија кожа тања од наше и да су они незаштићенији од нас. Свакако облачити децу у танке и лагане материјале и укључивати климу повремено, тако да расхлади просторију, али да никако темепратура не буде нижа од 24 и 25 степени”, рекла је за Тан‌југ Јелена Васојевић, саветница у “Хало беби”, Градског завода за јавно здравље.

Она је додала и да дојеним бебама није неопходно давати воду по врућинама, али бебама које су на млечним формулама је обавезно давати воду када су врућине”.

“Број позива варира од 350 до чак 500 позива на дневном нивоу. Родитељи имају слободу и ми то подржавамо да нас питају све што их занима. Велики број питања је за летовање, облачење детета, боравак деце у природи, за заштиту од комараца и крпеља”, рекла је Васојевић.

Она наводи да је најбољи период који саветују за летовање јун и септембар месец, јер су тада мање гужве, поготово за децу млађу од годину дана.

"Родитељима када схвате да када је детету лепо и пријатно биће и њима. Бебе до шест месеци никако не треба излагати сунцу, њихова кожа не може да се одбрани од сунчевих зрака, а ако већ родитељи знају да ће ићи негде онда ђаци облачити танку гардеробу са дугим рукавима и намазити кремама намењеним деци од нула месеци. Обавезно намазати ручице, врат, често родитељи зову како су изгореле уши, јер забораве да намажу”, рекла је Васојевић.

Она каже и да је децу од шест месеци обавезно мазати заштитним фактором пред свако извођење напоље. Носити шешириће и качкете са широким ободом, где се штити комплетно дететово тело.

“Дешава се да деца добију топлотни удар, сунчаницу и да им не буде пријатно. Уколико дете дехидрира или колабира, обавезно је дати малу количину воде, ставити дете да легне, а затим позвати најближу здравствену установу”, рекла је Васојевић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести