Институт за кардиоваскуларне болести Војводине обележио четири деценије рада

Свечаном академијом у Српском народном позоришту обележена је 40. годишњица постојања Института за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици, уз присуство председника Покрајинске владе Игора Мировића, покрајинског секретара за здравство др Зорана Гојковића, директора Инститита КВБВ др Александра Реџека, његових сарадника, бројних запослених, као и гостију из иностранства.
KVB
Фото: Покрајинска влада

„У 40 година постојања Института за кардиоваскуларне болести Војводине било је 170.000 хоспитализованих болесника, урађено је 35.000 операција на отвореном срцу, урађено је 110.000 интервентних кардиолошких процедура, У Институту је лечено 1.400.000 пацијената, што грађана Војводине, што Србије, што људи из окружења“, рекао је је покрајински секретар за здравство др Зоран Гојковић поводом великог јубилеја Института. „С поносом могу да кажем да је у претходних 16 месеци Покрајинска влада успела да одвоји велика средства за поновно функционисање Института за кардиоваскуларне болести, за његово стављање на место које је годинама имао, на пиједестал терцијарних здравствених служби, не само у Војводини, Србији него и шире“, истакао је др Гојковић и додао:

„Покрајинска влада подржава не само Институт за кардиваскуларне болести него и све здравствене институције на територији Војводине. Омогућили смо свим грађанима Војводине да у три опште болнице у Суботици, Сомбору и Зрењанину имамо ангиолошке сале за лечење акутног инфаркта миокарда. То је пионирски подухват у Војводини и надам се да ћемо и у неком следећем временском периоду причати и о овом тренутку, круцијалном за лечење највећег броја грађана јер, нажалост, смртност од кардиоваскуларних болести у Војводине нам је 57 одсто“.


Плакете и награде за најбоље

Златне плакете за животно дело додељене су проф. др Ивану Фајгељу (постхумно), проф. др Светиславу Трифуновићу (постхумно), проф др Светозару Нићину (постхумно), проф. др Ђорђу Јаковљевићу, проф. др Јосипу Чикошу, проф. др Нинославу Радовановићу, проф. др Ђурици Стојшићу. Плакете за међусобну стручну сарадњу, подршку и пријатељство додељене су Клиничко болничком центру Загреб, Клиничком центру Србије, Војно-медицинској академији у Београду, Институту за кардиоваскуларне болести Дедиње и Клиничком центру Војводине.


„Током 40 година постојања Институт је увек на прво место стављао пацијента. Квалитетно лечење наших корисника је било примарно, а оно што се мењало током протекле четири деценије јесте да су се уводиле нове процедуре и нове техноилогије. Овај основни принцип рада Института од почетака је дакле остао исти, а тако ће бити и у будућности. Наш интерес је да данас буде боље у односу на јуче, а сутра да буде боље у односу на данас“, рекао је директор Института за кардиоваскуларне болести Војводине др Александар Реџек и додао да се Институт труди да прати најновије технологије и методе лечења кардиоваскуларних болести.

„И у том погледу сигурно могу да кажем да стојимо раме уз раме с најбољим болницама у Европи и свету“, казао је Реџек.

Председнику Покрајинске владе Игору Мировићу уручена је плакета за допринос Покрајинске владе у обезбеђивању вишег стандарда у пружању здравствене услуге лечења кардиоваскуларних болести на територији АП Војводине. Свечаној академији присуствовали су председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и бројне друге званице.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести