Избори за студентски парламент на Филозофском факултету УНС-а: Пропусти и могућа решења

Поводом протеста и покушаја блокаде Филозофског факлултета које је организовала „Студентска реакција” јер им је онемогућено да се кандидују за Студентски парламент, Изборна комисија послала је детаљно саопштење о поменутим дешавањима.
Filozofski fakultet u Novom Sadu  Foto: S. Šušnjević
Фото: Филозофски факултет у Новом Саду Фото: С. Шушњевић

Када је, према њеним речима, 4. априла приступила увиду у документацију поднетих листа, а након готово пет сати рада, констатовано је да је листа Савеза студената Филозофског факултета у Новом Саду поднета уредно, у складу са свим прописаним правилима, док је друга листа имала више озбиљних пропуста и неправилности: имена непостојећих студената Филозофског факултета у Новом Саду, непотпуна имена и презимена, непостојање броја индекса, име и презиме једне особе – број индекса друге особе, једна особа више пута потписана као подршка, а као најважнији проблем наводе да је иста особа дала потпис за више студената, без њиховог одобрења или са њим.

„Имајући у виду жељу групе студената под називом ’Студентска реакција’ за партиципацијом у студентском организационом раду, те верујући да су у питању ненамерне грешке које су направили из нехата, предложили смо им да у року од 48 часова овере све те потписе код јавног бележника који би био обезбеђен од стране факултетске и универзитетске изборне комисије, а чије услуге не би ишле ни на терет ’Студентске реакције’, али ни на терет студената”. 

Како кажу, ’Студентска реакција’ је након тога затражила разговор са члановима Изборне комисије, на који су одмах пристали и заказали састанак за 5. април у 8.30. У разговору са два представника ’Студентске реакције’, чланови комисије су указали на све пропусте и на могуће решење, што представници нису прихватили већ су, наводе, у медијима изнели неистине, компромитујући рад Александра М. Гајића, оптужујући га да је студенте политички окарактерисао, те приписујући му „кривично дело” да је имао увид у ШВ обрасце студената.

Даље наводе да су студенти имали право да се обрате јавном бележнику Весни Милков, на адреси Радничка улица бр. 25/1, у року од 48 часова од доношења првобитног закључка Изборне комисије, али је након истека поменутог рока констатовано да је свега четворо студената оверило потписе и подржало дату изборну листу. Имајући у виду да се то показало као недовољно за кандидатуру, Изборна комисија је једногласно одбацила пријаву листе „Студентска реакција”.

У међувремену им се, додају, јавило двоје студената са тврдњом и доказима да су се њихова имена нашла мимо њихове воље на листи, јер су били ван града када је потписивана. Због тога се Изборна комисија заједно са двоје студената обратила Министарству унутрашњих послова и Јавном тужилаштву у Новом Саду, те је 6. априла састављен записник и покренут кривични поступак против представника „Студентске реакције” због основане сумње у кривично дело фалсификовања потписа. 

Иза удружења „Студентска реакција” стоје академци са више одсека Филозофског факултета, вољни да спроведу промене и чују глас својих вршњака, те организују културне манифестације едукативног карактера какве недостају, рекла је на јучерашњем протесту испред Ректората Андреа Лескур, студенткиња треће године социјалног рада на Филозофском факултету.

– Сматра се да је „Студентска реакција” спорна јер има три члана Омладинске студентске организације ОСА Нови Сад, а колико знам, у реду је бавити се активизмом и нико не представља конкретно њихове циљеве – каже Андреа Лескур. – Уколико добијемо мандате, најпре ћемо спровести анкету међу студентима да видимо шта је то што желе. Тренутни Студентски парламент не приказује да ради у корист студената, већ нуди Универзијаде, Филозофијаде, журке и конференције за које не бих рекла да су их водиле стручне особе. Имали смо, рецимо, филмску секцију, чији је рад био саботиран скидањем плаката од стране Студентског савеза и Студентског парламента. Имамо увид у финансијски извештај у којем се наводи да је обезбеђен превоз за неке манифестације, а он је наплаћиван студентима. Волела бих да ми кажу шта се дешава са тим новцем, а студенту продекану, који је врбовао бруцоше чим кроче на факултет, упутимо питање шта је са студентским картицама из 2019, које коштају 1.000 динара, а не нуде ништа важно, јер са картицама које користимо за студентску мензу и дом имамо довољно попуста за музеје, позоришта и друге догађаје.

Тренутно је за парламент одабрана само једна листа, па не разумем како то може да се зове изборни процес. Уколико не добијемо одговоре на жалбе, које смо послали на више адреса, сматрамо да избори 13. априла не треба да се одрже. Иако пише у извештају да је 61 потпис неисправан, и даље имамо 523, који су неопходни да би кандидатура прошла, а рок од 48 сати да прикупимо нове је био нереалан, будући да су студенти махом код куће и спремају се за испите. 

С. Милачић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести