Јанковић: Код нас су највише дискриминисане жене и инвалиди

БЕОГРАД: Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић изјавила је данас да су, према званичним подацима, у 2016. години највише биле дискриминисане жене и особе са инвалидитетом.
brankica jankovic mc.rs
Фото: mc.rs

Уочи Дана толеранције у Србији, Јанковић је за РТС рекла да су најугроженији били и старији суграђани на пољу остваривања здравствене заштите, док су се млади са дискриминацијом суочавали на пољу образовања. Повереница је навела да су жене највише дискриминисане на тржишту рада и у вези са материнством. 

''Жена се по повратку са породиљског боловања неретко деградира професионално и често добија и нижу позицију и плату. Дискриминаторни текстови у медијима који такође подстичу дискриминацију жена", објаснила је повереница за заштиту равноправности.
Јанковић је навела да ће данас на годишњој конференцији канцеларија за родну равноправност представити званичне податке на основу препорука које су дали.

Она је додала да ће први пут имати званичне податке о броју жена на јавним функцијама - од локалних самоуправа до вртића.
"Ми ћемо те податке пратити редовно на локалу јер се тамо одвија живот, без обзира на значајне помаке када је реч о националном и републичком нивоу. Имамо добар законски оквир, али у пракси мора још да се ради", рекла је Јанковић.

На питање где има помака, она је оценила да је Србија у прошлој години била добар пример толеранције, наводећи однос са мигрантима и то што се Парада поноса годинама одржава без инцидената.
''Нова генерација је потпуно ослобођена предрасуда. Ове године сам разговарала са хиљаду дечака и девојчица и они уопште немају проблем са толеранцијом'', рекла је Јанковићева.

За њу је охрабрујуће и то што велики број мушкараца преузима улогу очева. 
''Треба то истаћи да се не ствара неразумевање и да не стварамо нови јаз међу половима'', нагласила је повереница за заштиту равноправности.

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести