ЈЕЛЕНА ЂОКОВИЋ: Нема савршене деце нити савршених родитеља

У Синеплексовој Сали ТЦ Ушће у Београду представници медија имали су необичан сусрет: с једне стране стајала је Јелена Ђоковић, и то као глобална директорка Фондације Новак Ђоковић, а са друге др Габор Матео, чувени психијатар, додуше, у филмској форми.
1
Фото: И. Р.

Његов филм „Мудрост трауме“ био је повод да с уредницима портала и писаних медија, водитељима подкаста и новинарима подели своја искуства у раду са децом и родитељима којима треба подршка у вођењу детета кроз овај сурови и кривудави свет.

Да, скоро сви носимо трауме, већина из раног детињства, а свако од нас у документарним причама људи улице, затвореник и наркоманских овисницика препознао је део себе, сопствених траума. Таква је прича „Мудрост трауме“, такве су биле приче на радионици која је одржана после пројекције, такве ће бити приче на сутрашњој радионици у Београду коју ће држати др Мате. Најпродаванији аутор четири књиге објављене на више од 30 језика, др Габор Мате је међународно признати говорник, који ради на пољу зависности, трауме, раног развоја и повезаности стреса и болести. После 20 година породичне праксе и искуства у палијативном збрињавању, др Мате је радио више од једне деценије у Ванкуверу с пацијентима који су се лечили од зависности и менталних болести.

Др Мате спаја научна истраживања, историје случајева, сопствене увиде и искуство како би представио широку перспективу која просветљује и оснажује људе да раде на исцељењу себе и својих ближњих, тражећи узрок, а не само лечећи последице.

У отвореном и искреном разговору Јелена Ђоковић поделила је своје страхове везане за одрастање своје деце, истичући да ју је сваки пут кад би гледала овај филм – а гледала га је више пута – дотакла нека друга прича. Од податка да мозак трауматизоване деце изгледа другачије од мозга нетрауматизоване, до реакција одраслих на поновно проживљене и потиснуте трауме из детињства.

Фото: И. Р.

- Веома је важно улагати у едукацију деце од 0 до 6 година јер се тада највише развија мозак и постављамо јаке основе за будућност.

Зато је, каже, Фондација и покренула програм „Подршка, не перфекција“ јер је то суштина – деци је потребна подршка, а не перфектни родитељи, јер савршено дете нити савршен родитељ не постоји.

- У протеклих шест година радили смо са преко 6.000 родитеља и помагали смо им у свакодневним изазовима родитељства, које су бројне. Да бисмо продубили обуке, решили смо да на овај простор доведемо светски познате стручњаке. На нашим догађајима зато су, поред родитеља и стручњаци, предавачи, психолози и педагози, поручила је Јелена Ђоковић, истичући да је у рукама медија велика моћ за креирање свести о важности едукације и васпитавања без траума.

Кроз серију разговора, интензивних радионица и пројекцију документарног филма, др Мате и Фондација  путоваће кроз Србију и земље региона. У разговор на ову битну тему укључиће локалне професионалце и све заинтересоване на тему трауме, њених корена, дугорочних последица и ношења са њом.

Разговори ће се одржати и у Сарајеву и Бањалуци; радионица ће, после београдске, бити одржана и у Љубљани; док ће документарац бити приказан у 24 града широм Србије, Северне Македоније, Босне и Херцеговине, Словеније и Црне Горе.

И. Р.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести