ЈОШ ЈЕДНО ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ Пронађена тријумфална капија у Виминацијуму

ПОЖАРЕВАЦ: Истраживачка екипа која ради на истраживању археолошког локалитета Виминацијум пронашла је остатке тријумфалне капије, која се сматра једним од заштитних знакова архитектонског наслеђа римске цивилизације.
с
Фото: Youtube printscreen/ilustracija/ Srce lutajuće

Истраживачки тим, који чине др Саша Реџић, др Илија Данковић, др Младен Јовичић, др Ангелина Раичковић, као и студенти Кристина Живковић и Петар Којадиновић, пронашли су остатке тријумфалне капије на главној виминацијумској улици, односно децуманусу, потврђено је за Танјуг. Славолуци или тријумфалне капије су настали у доба римске републике са циљем да се прослави победа и доношење плена великих војсковођа, а реч је о слободностојећим грађевинама, било да се ради о једноставном луку који премошћује улицу, рашчлањеном типу са три пролаза или са једним пролазом у форми тетрапилона, какав је пронађен у Виминацијуму.

Анализа материјала указује на то да је виминацијумска тријумфална капија изграђена крајем 2. века или најкасније у првој деценији 3. века нове ере, а на основу очуваних уклесаних слова са текстом ''CAES/ANTO'' истраживачи су установили да је капија изграђена у част римског императора Каракале, који је у Виминацијуму означен за цезара, односно будућег императора.

Император Каракала је познат и по чувеном Каракалином едикту (Constitutio Antoniniana de Civitate) из 212. године, према којем су сви слободни становници Римског царства добили римска грађанска права. Виминацијумска тријумфална капија била је у форми тетрапилона са једним пролазом и пољем за натпис изнад лучног дела, висока нешто више од 10 и шира нешто више од шест метара, по чему веома личи на римску капију ''Arco del Gavi'' у Верони.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести