Југославија остаје историја, јер јој нисмо били дорасли

БЕОГРАД:  Југославија остаје као историја и добра шанса коју бивше републике нису искористиле, јер нису биле дорасле тој земљи, закључак је данашње дискусије на панелу “Југославија - пропуштена прилика или политичка илузија”.
jugoslavija jutjub.
Фото: Youtube Printscreen

ивши члан председништва СФРЈ Југослав Костић рекао је да је Југославија била држава свих грађана и да је опстала одавно би била члан Европске уније, пошто је за кратко време достигла ниво средње развијене земље у Европи.

Говорећи на конференцији Београдског стратешког дијалога, Костић је навео да је југословенски пасош био најтраженија “роба” и да је сваки грађанин Југославије у иностранству тертиран као “амбасадор”.

Он је изразио жаљење што Председништво, чији је био члан, није успело да сачува Југославију која је, како је рекао, имала кључну улогу у очувању светског мира.

“Разградања Југославије прошла је кроз оружане сукобе, а да је могло без тога, пример је Македонија која се осамосталила без иједног испаљеног метка”, рекао је Костић и нагласио да је у интересу мира и стабилности да бивше југословенске републике нормализују односе.

Бивши члан ЦК СК Југославије Азем Власи указао је на панелу да је прича о Југославији показала дефектност већ у настанку Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.

“Унутар граница те земље били су и они који нису спомињани у њеном називу и самим тим су били третирани као грађани другог реда. Македонцима је негиран идентитет, а Македонију су звали јужна Србија, Бошњаци су били сведени на верску категорију, а над Албанцима су извршени злочини о којима су писали Димитрије Туцовић и Троцки”, рекао је Власи.

Он је навео да је Комунистичка партија у послератној Југославији спроводила повремене реформе које су допринеле повећању степена задовољства свих република у СФРЈ.

“Уставне реформе из 1974.године довеле су до равноправнијег положаја и већих надлежности федералних јединица. Међутим, то није дуго трајало, а Слободан Милошевић је својим доласком на власт све то потиснуо”, сматра Власи.

Према његовом мишљењу, највећа Милошевићева грешка је била што је Косово извукао из југословенског контекста и третирао га, како каже, као српско питање које ће решити “брзо и заувек”.

Таква политика, напомиње Власи, довела је до оружаног расплета и распада Југославије која, како каже, није могла да опстане после пада Берлинског зида и укидања једнопартијског система.

“Ипак, могла је да се трансформише у заједницу независних држава као ШСР или да се цивилизацијски и мирно раздружи као Чехословачка”, уверен је Власи.

Он је навео и да је независност Косова била логичан след након распада Југославије јер је, сматра, Косову са Србијом без СФРЈ била “немогућа мисија”.

“Ако се Црна Гора која је по свему најблискија Србија, осамосталила 2006.године, како је неко могао да замисли да ће Косово остати у Србији”, запитао је Власи који је будућим генерацијама поручио да сарађују и воде политику помирења, иако су после СФРЈ остали “дубоки ожиљци”.

Принц Владислав Карађорђевић, унук Александра Првог Карађорђевића, сматра да одговор на питање “да ли је Југославија пропуштена прилика или политичка илузија”, треба тражити у времену када је Југославија грађена.

“Иако је то досадна тема, она је од виталног значаја за разумевање идеологије у којој је изграђена Југославија”, рекао је Карађорђевић.

Према његовом мишљењу, формирање Краљевине Југославије урађено је без правог и чврстог темеља који би гарантовао успех те државе, те да су прву Југославију заправо формирали лажни, неутентични и себични интереси Југословенског одбора и краљевских људи које је предводио Никола Пашић.

“Мој деда је подржавао Краљевину Југославију, имао је одлучујућу улогу у њеном формирању, желео је да реализује резултате Крфске декларације и умро је бранећи је”, истакао је принц.

Он сматра да је Југославија била заједничка грешка свих снага које су постојале у бившој Југославији, а не само једног човека, владе, републике, јер без јаке основе и ослушкивања свих страна, које је било битно за опстанак нације, Југославија није имала перспективу.

“Југославија је умрла, нестала, али ми морамо да наставимо даље”, рекао је Карађорђевић и младим студентима дипломатије у публици поручио да све будуће односе морају да заснивају на искрености, јер ћемо у супротном имати проблеме које су имали наши преци.

“Наши разговори морају бити засновани на искрености, имамо демократско право да износимо мишљења која се не косе са туђим мишљењима, а вађење ножева треба да остане у историји”, закључио је принц Владислав Карађорђевић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести