КАСНЕ ЛЕТОВИ НА БЕОГРАДСКОМ АЕРОДРОМУ, Ер Србија: Кашњења услед мањка запослених на утовару пртљага

БЕОГРАД: Неколико данашњих летова Ер Србије који су планирани током поподнева забележили су кашњења од два и више часова, услед мањка запослених београдског аеродрома на пословима утовара пртљага, као и недовољног броја специјалних возила за вучу авиона по аеродромској платформи. 
Er Srbija, avion  Foto: Tanjug/video
Фото: Танјуг/видео

Због насталих одступања од планираног реда летења, могућа су даља фазна кашњења током вечери и додатни утицај на редовност саобраћаја српске националне авио-компаније, саопштила је Ер Србија.

"Надлежне службе Ер Србије предузимају све што је у њиховој моћи да се очува редовност саобраћаја, у складу са планираним редом летења", истиче се у саопштењу.

Како се додаје, за више информација, путници се могу обратити Контакт центру Ер Србије на 0800 111 528 из Србије, на +381 11 311 21 23 из иностранства, посетити аирсербиа.цом или странице Ер Србије на друштвеним медијима.

 

Весић: Од суботе 30-ак новоангажованих на аеродрому за стабилизацију ситуације

Ситуација на београдском аеродрому "Никола Тесла" боља је него што је била у претходном периоду, али је далеко од оне коју желимо и какву компанија “Ванси” треба да одржава, изјавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић и истакао да су га представници компаније обавестили да ће већ од суботе бити још 30-ак новоангажованих на аеродрому.

Он је подсетио да је пре неколико дана формиран оперативни тим који се састаје на дневном нивоу и решава проблеме који се углавном односе на недостатак броја запослених на аеродрому што је, додао је, проблем са којим се суочава већина европских аеродрома.

Весић је, гостујући у емисији “Београдска хроника” на РТС-у, навео да компанија "Ванси" може много више да учини, како би било мање проблема на београдском аеродрому и додао да зато инсистира на томе да спроведу све договорене мере како би путници добили услугу за коју су платили, а запослени били адекватно плаћени за свој рад.

"Због тога у разговору с њима инсистирам да се повећају плате, посебно онима који раде на сортирању пртљага јер је ту највећи проблем, док на чекину, КД контроли и пасошкој контроли сада има мање проблема, боље рећи скоро да их и нема, али на сортирници имају мањак људи", рекао је Весић.

Навео је да ће следеће недеље Директорат за цивилно ваздухопловство објавити тендер за два нова земаљска оператера и додао да ћемо од јесени имати много већу конкуренцију што значи да ће “Ванси” морати да поправи своје услуге јер земаљске оператере бирају саме авио компаније.

Весић је поновио да инсистира на већем броју запослених и поштовању путника и додао да на пасошкој контроли на београдском аеродрому тренутно постоје четири кућице у којима ради осам полицајки и полицајаца, а да ће их за недељу дана бити још три кућице са нових шест шалтера.

“Осим тога са полицијом је договорено и захваљујем министру унутрашњих послова Братиславу Гашићу на томе јер су одмах реаговали да се набаве електрични читачи за домаће пасоше што ће убрзати пролазак путника”, рекао је Весић.

Подсетио је да је национална авио компанија "Ер Србија" прошле године увела 15 нових линија, а да ће ове године бити 22 нове линије, те додао да су операције те компаније на аеродрому повећане за око 40 одсто.

"Ништа се непредвиђено није се догодило на београдском аеродрому, а они који га воде знали су да све авиокомпаније повећавају број операција на аеродрому и да ће бити отворен нови терминал који значи капацитет од 14 милиона путника”, рекао је Весић.

Напоменуо је да је у прва три месеца ове године било скоро 3,3 милиона путника што, како каже, значи да ће до краја године сигурно бити премашена цифра од седам милиона путника што је рекорд, а додао да ће “Ер Србија” до краја године имати 3,5 милиона путника.

"Ер Србија прошле године није добила ниједан динар субвенција из буџета и она је понос наше земље и заиста све чинимо да она још више напредује, јер је то најбрже растућа регионална компанија у Европи”, рекао је Весић и додао да је зато важно да аеродром ‘Никола Тесла’ послује, иако треба још много тога да се уради како би нормално функционисао.

Говорећи о интегрисаном систему наплате путарине између Србије и Северне Македоније, који је пре неколико дана почео да функционише, Весић је рекао да је процедура за преконфигурацију постојећих тагова једноставна и да траје пет минута.

Појаснио је да је то као када се код мобилног телефона прелази са припејда на постпоејд и додао да су до сада сви тагови били припејд то јест грађани су могли да троше онолико новца колико су имали на тагу, а сада су уведени и постпејд тагови који се везују за платну картицу.

"То значи да убудуће, када прођете наплатну рампу, са платне картице вам се скине износ путарине тако да више не морате да уплаћујете новац на таг, а уколико сте имали новца на њему, он ће вам бити враћен на жиро рачун", рекао је Весић.

Подсетио је да је на наплатној станици Прешево пре границе са Северном Македонијом отворен камион са мобилним шалтерима где они, који су заборавили или нису стигли да преконфигуришу своје тагове, то могу да учине управо у том камиону.

Таг је активан за пола сата и могу да га користе кроз Северну Македонију, рекао је Весић и додао да су при крају преговори да се ово уради и са Хрватском и Грчком јер то, како је истакао, грађанима омогућава бољи комфор путовања.

Говорећи о обилазници око Београда, навео је да ће она растеретити мост "Газела" и да ће се прави ефекти обилазнице видети од септембра када саобраћај у Београду буде у пуном јеку.

Напоменуо је да се обилазница гради од 1991. године и да је од тада изграђено 47 километара од чега је, како истиче, највише изграђено последњих десет година.

Навео је да је у току пројектовање за последњи део обилазнице, од Бубањ потока до Панчева, дужине 31 километар и изразио очекивање да ће тај део почети да се гради следеће године. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести