Кисић: Ако спречимо да се инфицирамо, дајемо огроман допринос

БЕОГРАД: Дистанца, прање руку и ношење маски и даље су кључни за превенцију ширења корона вируса и тако ће бити све док не заживи масовна вакцинација, рекла је за РТС министарка рада, запошљавања, борачких и социјалних питања и чланица Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић.
Darija Kisić Tepavčević Foto: Tanjug/video
Фото: Дарија Кисић Тепавчевић Фото: Танјуг/видео

Она је за РТС рекла да од почетка имамо само један велики талас корона вируса са мањим или већим пиковима, наводећи да је последњи пик у Србји почео касније него у осталим земљама и да Кризни штаб покушава да сагледа шта се дешавало у другим земљама и које су превентивне мере дале највише резултата.

Како истиче, основно је да научимо да живимо са вирусом. Поручује да сваки пут када свесно избегавамо просторе са великим бројем људи, када ставимо маску, када водимо рачуна о себи и људима око себе, дајемо допринос у спречавању ширења вируса.

"Ако спречимо да се инфицирамо, дајемо огроман допринос томе да останемо здрави и да се изборимо с пандемијом", указала је.

Говорећи о предстојећим празницима, истакла је да је тада обично повећана флуктуација путника у међународном саобраћају и да су због тога биле неминовне одлуке које се односе на улазак у земљу.

Јуче је Кризни штаб одлучио да ће сваки страни држављанин морати да има негативан пи-си-ар тест при уласку у Србију, а да ће домаћи држављани који не буду имали пи-си-ар тест морати у десетодневну изолацију коју могу да прекину ако у међувремену ураде тест и ако он буде негативан.

Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да ће се то односити на временски период од 20. децембра до 10. јануара, и да ће бити исти критеријум за све који долазе из иностранства.

Како је навела, Кризни штаб има редовне састанке једном или двапут недељно, и тада се дискутује о свим аспектима епидемије, пореде се ефекти мера, шта су урадиле друге земље и разматрају се све опције.

До петка ће остати на снази актуелне мере, што знаци да ће сви објекти, осим прехбрамбених продавница, апотека и бензинских пумпи радити до 17 часова.

Говорећи о ситуацији у установама социјалне заштите, министарка је указала да епидемија траје већ десет месеци и да особље у тим установама практично све то време живи у установама, са ретким одласцима кући.

Напомиње да је реч о великом пожртвовању и да у великом броју установа није дошло до продора вируса.

Ипак, у неке установе је коронавирус ушао, а подаци о томе редовно се објављују на сајту министарства.

Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да се у последње време региструје веци број случаева, али напомиње да су све установе снабдевене антигенским тестовима и да је због тога већи број новооткривених случајева.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести