Кисић: Наставља се слабљење вируса, позитивно 2,5 одсто тестираних

БЕОГРАД: Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да се наставља слабљења вируса, на шта указују и подаци да је у последњих 24 сата позитивно свега око 2,5 одсто тестираних.
Darija Kisic Tepavcevic/Fonet/A. Barda
Фото: Фонет/А. Барда/Дарија Кисић Тепавчевић

"Наставља се тренд онога што смо запазили претходних дана, а иде у прилог тим повољним епидемиолошким показатељима, видимо да слаби активност вируса", рекла је Кисић Тепавчевић за Б92.

На то указује податак да је све мање позитивних, али и особа на респиратору.

Такође, на данашњи дан 51 пацијент, рекла је она и додала да има пуно излечених и све више људи са благим симптомима и асимптоматских случајева.

Она додаје да је индиректан показатељ да слаби вирус и то што је продужен период његове инкубације.

Каже да је јуче почела израда студије која ће обухватити 17.000 испитаника којима ће бити утврђен ниво антитела на корона вирус, као и да ће у првој фази бити тестирано 1.000 људи.

"Од четвртка почиње и све породице ће бити телефоном обавештене, када ће им бити све објашњено", рекла је она и додала да ће сви чланови породице, као и деца старија од седам година, морати да дођу ако пристану у најближи регионални интитут или завод, како би им се узело три до шест миллитара крви.

Како каже, породице које су изабране да учествују имаће корист, јер ће сазнати колико су чланови њихове породице отпорни на овај вирус.

Наводи да ће се том студијом измерити ниво антитела, али да се и даље не зна колико дуго може да траје тај имунитет, да ли цео живот или како су показала нека истраживања у Кини - најмање 18 месеци.

Упитала када ће грађани моћи комерцијално или на захтев да обаве тестирање у сврху путовања, Кисић Тепавчевић је рекла да ће то бити у блиској будућности у сврху путовања у иностранство.

"Земље ће различито одлучивати какве ће имати протоколе, нема за сада неког консензуса, тестирање ће бити неопходно 24 сата или 72 сата пре путовања и слично", рекла је она.

Каже и да се и даље процењује да у Србији има пет до 10 пута више заражених него што је број утврђених позитивних случајева.

Она је рекла да је извесно да ће током лета бити отворене границе и да ће земље различито третирати то питање.

Кисић Тепавчевић саветује грађанима да је, ипак, боље да остану у својој земљи где им је позната епидемиолошка ситауција и где им је на располагању њихов здравствени систем.

Препоруке су да до 31. маја нема биоскопа, позоришта…

Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да, иако престаје ванредно стање и живот почиње да се враћа у нормалне токове, Кризни штаб је дао препоруке Влади Србије да поједине забране остану на снази, а међу њима су да биоскопи и позоришта остану затворена до 31. маја и да се спортски догађаји са публиком до тада не одржавају.

Кисић је у изјави Танјугу рекла да и до 31. маја неће бити класичног облика наставе у школама и високошколским установама, али да ће од 1. јуна врата факултета бити отворена за студенте који полажу испите или завршавају поједине лабораторијске вежбе.

“Када је у питању наша најстарија популација, која се савесно и одговорно понашла у претходном периоду, што је директно допринело смањењу броја оболелих код те групе грађана, битно је нагласити да су ту најснажније препоруке за даље придржавање свих мера превенције, који укључују физичко дистанцирање и ношење маски у затвореном простору”, рекла је Кисић.

Истиче да се укидањем ванредног стања укида и забрана кретања за старије од 65 година, али да ће свако од њих индивидуално процењивати ризик.

Кисић Тепавчевић наводи да ће Кризни штаб предложити и да се за старије од 65 година одреде два термина недељно за куповину, највероватније у јутарњим сатима, али да ће, свакако, до продавнице моћи у било које доба дана.

Када је реч о правилима понашања у затвореним просторима, подсећа Кисић, прописана су за све објекте појединачно - теретане, ресторане и кафиће, фризерске и козметичке салоне.

Говорећи о окупљању на отвореном простору, она наводи да ће на отвореном простору максимално бити дозвољено 20 људи, а да ће Кризни штаб, у зависности од епидемиолошке ситуације, тај број смањивати или увећавати.

Према њеним речима, сви епидемиолошки индикатори у претходном периоду су показали да је дошло до слабљења вируса у популацији, међу којима су, наводи, континуирани пад броја позитивних на вирус корона, све мања учесталост тежих форми болести, све више асимптоматских облика болести и продужење инкубационог периода.

“Сви ови показатељи се континуирано одржавају претходних дана и недеља, тако да су се стекли услови за укидање ванредног стања. Међутим, напомињемо да је овај вирус и даље присутан у нашој популацији, и без обзира што је његова активност ослабила, требало би и даље да се придржавамо свих мера превенције како би смањили вероватноћу заражавања и даљег преношења”, закључила је Кисић Тепавчевић.

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести