Кисић: Ове године за унапређење положаја ОСИ 250 милиона динара

Министарство ће, каже Кисић Тепавчевић, подржати рад 33 савеза са 513 локалних организација у саставу, чиме ће се, наводи, обезбедити укључивање великог броја особа са инвалидитетом у различите инклузивне програме и активности.
Obeležavanje Međunarodnog dana invalidskih kolica Foto: Tanjug/video
Фото: Обележавање Међународног дана инвалидских колица Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД: Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања фокусирано је на омогућавање једнаких права за рањиве категорије, међу којима су особе са инвалидитетом (ОСИ), поручила је данас ресорна министарка Дарија Кисић Тепавчевић поводом Међународног дана инвалидских колица.

Она је у Палати Србија, где су уручене награде добитницима на Конкурсу Ј=ДНАКИ и фото-конкурсу "Србија без баријера", рекла да је ове године за унапређење положаја особа са инвалидитетом путем конкурса обезбеђено 250 милиона динара.

Навела је и да је Министарство данас расписало Јавни позив за доделу средстава за побољшање услова у предузећима за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом, у укупном износу од 175 милиона динара.

Министарство ће, каже Кисић Тепавчевић, подржати рад 33 савеза са 513 локалних организација у саставу, чиме ће се, наводи, обезбедити укључивање великог броја особа са инвалидитетом у различите инклузивне програме и активности.

"Све наше активности усмерене су на стварање једнаких социјалних могућности и права за све грађане, а посебно смо фокусирани на омогућавање једнаких права за рањиве категорије. У наредном периоду учинићемо све да покажемо да је Србија без баријера", рекла је Кисић новинарима.

Признања и лап топ рачунари отишли су у руке Милици Вељковић, чланици Удружења параплегичара и квадриплегичара Новог Сада, Сањи Марковић - чланици Удружења дистрофичара Београда, као и Момчилу Станојевићу, сараднику Центра за самостални живот особа са инвалидитетом.

Награђена је и Славица Зорић, председница Удружења оболелих од мултипле склерозе Севернобанатског округа.

Најбољи на фото конкурсу, чији је циљ подизање свести о инклузивном развоју и отклањању баријера узрокованим дискриминаторним ставовима према особама са инвалидитетом, јесу Александар Радишић са Златибора и Кристина Грбовић из Чачка.

Грбовић, која је чланица Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије, поручила је у име награђених, да награде за њих представљају велики подстицај и изразила захвалност Миистарству на подршци.

Навела је да њена фотографија представља тренутак из свакодневног живота са њеном петогодишњом ћерком Магдаленом, те указала да је желела да кроз њу пошаље поруку да је родитељство са и без инвалидитета пођеднако лепо.

Заједничким залагањем Министарства, Управе за заједничке послове републичких органа и НООИС-а први пут на улазу у Палату Србија, на источном крилу, постављена су врата прилагођена особама са инвалидитетом, са рампом за колица и млазницама које обихватају дезинфекцију инвалидских колица.

Врата су опремљена звучном и светлосном сигнализацијом, тако да су приступачна за слепе и глуве особе.

В.д. директора Управе за заједничке послове републичких органа Дејан Матић рекао је да сви заједно можемо да покажемо да Србија нема баријера, те да ће и убудуће подржати такве пројекте, у циљу једнаких могућности за све.

Већи број тимова укључен као помоћ ОСИ у вакцинацији

Министарка Кисић Тепавчевић додала је да је ангажован већи број тимова који обилазе особе са инвалидитетом (ОСИ) у њиховим домовима и пружају помоћ по питању вакцинације.

Кисић Тепавчевић је, одговарајући на питање новинара, рекла да је ресорно министарство намеравало да организује вакцинацију за ту рањиву категорију људи, али и истакла да одлука није могла да се донесе једногласно.

"То је једна хетерогена група са различитим коморбидитетима и стањима који су довели до одређеног степена инвалидитета. Нисмо ту одлуку могли да обједињено донесемо, али приликом самог пријављивања за вакцинацију постоји део где се наводи да ли је потребна асистенција", објаснила је Кисић.

Каже и да је било случајева када су се особе са инвалидитетом пријављивале за вакцину, али су чекале дуже да је приме, додајући да је Министарство реаговало за сваки такав појединачни случај.

"Сада видимо да то иде много боље и брже. Имамо оне који су усмерени на вакцинацију управо ове групе наших грађана", рекла је Кисић.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести