Кисић: Већи број оболелих због жаришта у Врању

БЕОГРАД: Повећан број заражених претходних дана у Србији није показатељ ширења вируса по земљи и у општој популацији већ у колективу, односно у фабрици намештаја Додић у Врању, изјавила је заменица директора Института за јавно здравље Србије др Дарија Кисић Тепавчевић.
kisic tepavcevic, tanjug
Фото: TANJUG/ DIMITRIJE NIKOLIC/ nr

Она је истакла да је то новоидентификовано жариште и да нема других већих жаришта у Србији.

У фабрици Јура се ширење вируса зауставило и надамо се да неће бити других искакања, навела је др Кисић гостујући на Тв Пинк.

Она је додала да то показује колико вирус када уђе у колектив може брзо да се прошири и да већина оболелих у фабрици у Врању има благе симотоме или је без симптома болести.

"То нам показује каква је јачина вируса и очигледно је да ће прокужавање сада бити са блажим формама болести", рекла је др Кисић.

Она је додала да је донета одлука да се сви радници фирме "Додић" у Врању тестирају и да је закључно са јучерасњим даном регистровано 42 позитивних на корона вирус међу запосленима и још 11 особа које су са њима били у конаткту.

Истакла је да се очекују резултати за јос свише од 100 запослених.

Могуће је да ће тај број бити и већи, а већина нема никаквих симптома и откривени су током епидемијског надзора и трагањем за асимптоматским случајевима, додала је.

Од 53 позитивних на корона вирус пет има симпоме запаљења плућа, али нема тешку клиничку слику, а остали су са благим симптомима или нема никакве симптоме, рекла је Кисић Тепавчевић.

"На основу јучерашњих показатеља види се да је дупло већи број оболелих, али не због ширења у општој популацији већ у једном колективу. Другација би била епидемилошка слика када је по целој Србији, а другачије када је у једном колективу где се зна резервоар ширења заразе и то су две разлицицте епидемиолошке ситуације", објаснила је др Кисић.

Истакла је да је уношење у колектив и ширење могло да се спречи и да је то показатљ како вирус може брзо да се шири у затвореном простору.

Сваки незаштићени контакт дужи од 15 минута јесте довољан да се пренесе довољна количина проузроковача, што нам показује да мере превенције нису спроведене, додала је Кисић.

Рекла је да то показује колико је важно да се маске носе у затвореним просторима и да се и даље ради активан надзор како би се открили асимптоматски случајеви.

Она је рекла да се нада да ће колективни имунитет до јесени бити јачи и да ће се тада знати какаве је имунитет по старосним групама.

Навела је да ако се не деси да се вирус у потпуности не промени никада не мозе да се деси ситуација као почетком марта.

Упитана за летовање, она је казала да је то индивидуална процена, али да неће бити забране путовања.

"Не знамо каква ће ситуација бити за два месеца јер се она мења из дана у дан. Више пута смо препоручивали да се остане и одмор проведе у Србији, али неке врсте забрана путовања неће бити и свако треба да процени сопствени ризик", рекла је она.

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести