Ко је крив за проблем радника из Индије, ко у Србији ради на црно

БЕОГРАД: У Србији ради на црно између 3.000 и 3.500 грађевинских радника из иностранства: Албанаца, Турака, Пакистанаца, Индуса и других, кажу у Грађевинској комори Србије и позивају надлежне да са амбасадом Индије реше најновији проблем са радницима из Индије ангажованим на градилишту Чортановци који штрајкују због лоших услова, кашњења плата, одузимања пасоша...
pruga, tanjug
Фото: Tanjug/ D.Aničić, ilustracija

Горан Родић из Грађевинске коморе наводи да се за раднике из Индије сазнало у јавности када су се одлучили на штрајк због кашњења плата, па је испливало и да их послодавац уцењује тако што им је одузео пасоше и лична документа без којих се не могу вратити у Индију, и који их плаши да ће у Србији бити ухапшени јер немају документа.

Реч је о око 70 радника из Индије, од којих један део штрајкује, а ангажовани су, речено је Танјугу у Самосталном синдикату путара Србије, на градилишту Чортановци на пројекту брзе пруге и смештени у силосу код Сурчина

Родић истиче да они сем тога што нису редовно исплаћивани нису имали ни одговарајуће лекарске прегледе, па се прашина и дигла јер се локално становништво уплашило да не дође до нека зараза.

"Наш синдикат се умешао да тим људима помогне и сада индијска амбасада мора да им помогне. Ако немају пасоше и новац, да им обезбеди папире и средства како би могли да се врате у матичну земљу. То важи и за све друге стране раднике", навео је Родић.

Поручује да инспекција Министарства за рад треба да поднесе пријаве против оних који су те људе ангажовали и додаје да је то у случају Индуса фирма "Николић" коју треба процесуирати и казнити.

Сада треба да их исплати онај ко их је довео, да их пријави ако хоће да раде, а ако неће да се спакују и депортују у њихову земљу, нагласио је Родић. Родић објашњава да према нашим прописима страни радници морају да буду пријављени, осигурани и здравствено прегледани, као и да имају адекватан смештај.

Додаје да је у Србији највише радника Албанаца из Северне Македоније и са КиМ који су ангажовани на црно, док Кинези, како истиче, увек долазе организовано преко државе и ту нема проблема.

"Најопасније је што је реч о страним радницима који су приучена и јефтино плаћена радна снага", каже Родић и упозорава, то може да се одрази и на квалитет објеката.

Иначе, како је речено у синдикату путара, у Србији има укупно 150 радника из Индије, од којих половина ради на изградњи станова за полицију у Краљеву, а један број Индуса који су сада ангажовани на Чортановцима, претходно радио на изградњи аутопута од Сурчина до Обреновца.

Главни извођач радова на овој деоници била је и кинсека фирма, а трасу брзе прууге у Чортановцима раде руске желизнице, док су раднике ангажовали подизвођачи. У овом случају фирма "Николић" .

Ова фирма је била раније озбиљно грађевинско предузеће, наводи Родић и додаје да су се после регистровали и у САД.

Председница Самосталног синдиката путара Србије Соња Вукановић међутим тврди да фирма "Николић" преко партнерске фирме у САД, упућује раднике у Србију и да је проблем настао зато што су уговори радницима склапани по америчком законодавству, који не одговарају нашим прописима.

Вукановић додаје да је, према уговорима, за спорове надлежан суд у Флориди и да је, на пример, предвиђена казна од око 500 евра за оног ко организује штрајк, а 50 евра за оног учествује у штрајку.

"Сада испада да ти радници дугују фирми која их је ангажовала, а не она њима", додаје она.

Такође, каже да је проблем и што по америчким прописима радник може у било ком тренутку да буде оптуштен, да му се откаже виза, боравишна дозвола и друго.

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести