Колико кошта бесплатно школовање: Септембар истопио готово целу плату

НОВИ САД: Ма колико се трудили да останемо у оквиру задатог буџета, никако не успевамо, рећи ће сваки родитељ који је 1. септембра сместио барем једно дете у клупу, а на тврдњу да је школовање бесплатно само ће се горко насмешити – па чак и они којима је локална заједница односно држава обезбедила неопходне уџбенике, који за ниже разреде коштају око 9.000 динара по комплету, пењући се до вртоглавих 20.000 за средњошколце.
skola djaci
Фото: Dnevnik (arhiva)

Док неки, који су већ преживели „најсрећнији” дан у животу својих малишана, користе тактику „нешто ново, нешто старо, нешто позајмљено”, има и оних који се држе изреке „нисмо довољно богати да купујемо јефтине ствари”, па своје школарце опремају скупљим ператоницама и ранчевима, у нади да ће бити дуготрајнији. Рекло би се да су ипак најболећивији родитељи ђака првака, не желећи да њиховом полетарцу ишта зафали или да се, недајбоже, разликује од осталих, па лако поклекну када се ухвати за папрено скупу ствар у продавници, не знајући да се с куповином књига и школског прибора не завршава листа неопходности.

Какве су све поруке добили од учитељица, открила нам је Новосађанка Ивана Б, чија се седмогодишњакиња нашла међу 66.000 овогодишњих првака.

За почетак школе се и нисам могла поштено припремити чекајући информацију о томе да ли ће настава бити класична или онлајн, па и хоће ли уџбеници уопште бити бесплатни, јер су били гарантовани само деци из социјално угрожених или многочланих породица, каже саговорница.

Како је додала, кад су отишли на први родитељски састанак, осим уџбеника, добили су папир шта је потребно обезбедити ђацима, од анатомског ранца са дуплим дном, што је једна од најскупљих ставки, до различитих свезака, чије се цене крећу између 60 и 170 динара, у зависности од квалитета.

За пуну торбу потребна је и пуна ператоница, која, осим гумица, маказица, бојица и фломастера, ове године треба да има и зарезач, али искључиво са поклопцем-кутијом како ученици не би стварали непотребну гужву испред канте за отпатке и тако кршили прописану физичку дистанцу. Само та ситница коштала ме је 105 динара. У све то треба урачунати блок за ликовно и кесу, те увијаче, чија цена од тридесетак динара није застрашујућа док се не помножи са збиром уџбеника и свезака, прича наша саговорница.

Кад се новопечени ђаци сјате испред улаза пре прве прозивке, уз маске на лицу, једини знак распознавања јесте школска торба, коју с поносом носе, бар док не отежа.

Срећом, тетка нам је поклонила ранац, па смо уштедели око 5.000 динара. Деда је пак купио сандале и ципеле, баба остали прибор, док је на мене пала набавка сезонске гардеробе, за коју сам наменила око 10.000 динара. Да сам била сама, са минималним примањима сигурно не бих могла све да јој приуштим, него бих морала да позајмим новац или подигнем кредит, додаје.

Осигурање, лектире и излете школа засад није нудила, али јесте комплет радних листова за Српски језик, Математику и Свет око нас, под називом „Мудрице”, те дечји часопис „Јежурко”.

С обзиром на то да иза овог додатног материјала, како нам је предочено, од маја 2016. стоје Министарство просвете и Актив учитеља првог разреда, сматрала сам да је неопходан, и за њега ћу издвојити још 3.650 динара, каже она, додајући како је олакшавајућа околност у овом случају плаћање на рате.

Почетак школске године ваља обележити и пригодним фотографијама, па су понуде већ пристигле и стају 300 динара.


Корона сет

У торбама овогодишњих ученика требало је наћи места и за тзв. корона сет, који се састоји од маске, тоалет папира, течног сапуна, влажних марамица и флашице с водом.

Будући да јој је дезинфекционих средстава остало од генерације коју је отпратила у пети разред, учитељица нам је тражила само убрусе за руке. Осим тога, деца су од града добила основни сет за ликовно и три маске, једну једнократну и две памучне, напомиње наша саговорница, уз опаску да ће то бити довољно само за почетак.


Иако је додатни терет, сваки родитељ ће пристати на то ради успомене. Разочарани смо једино што због короне деца неће добити групну фотографију него колаж од портрета читавог разреда, признаје.

Кад је бирала школу за своју ћерку, сем близине, критеријум јој је било постојање продуженог боравка, за који је као самохрана мајка имала предност. Он ће је месечно коштати додатних 2.000-2.500 динара, али будући да су у цену урачуната два оброка, од чега један куван, сматра то великом олакшицом родитељима који су дуго на послу.

Као противтежа мобилним телефонима, последњих година популарност су стекли такозвани паметни сатови, који омогућавају праћење, надгледање и лоцирање малишана када нису са одраслима, а могу се купити и за 2.000 динара уколико се искористе сезонски попусти.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести