КОНГРЕС ПЕДИЈАТАРА Вратити развојна саветовалишта

У Врњачкој Бањи отворен је трећи конгрес педијатара Србије који је окупио више од 400 учесника, педијатара и других лекара из области здравствене заштите деце и омладине из Србије и суседних земаља.
Pedijatrija Foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић, која је одржала предавање на тему улоге Савета за права детета и мера Стратегије Владе Србије у подстицању рађања, истакла је да права за дете и за било кога никада нема превише, и да се увек може говорити о томе да могу да се прошире.

- Поштујући међународне конвенције и акта која регулишу ову проблематику, Србија је, пре свега, донела заиста велики број скоро обавезујућих и стручних и етичких докумената које углавном поштује - рекла је Ђукић Дејановић. Додала је да и даље има кршења права детета и да се то дешава у сиромашним срединама, срединама где има више ромске популације него осталих, као и у срединама где је образовање на нижем нивоу.

Министарка је подсетила на то да је број живорођених у Србији прошле године био 64.894, а умрлих 103.722.

- То значи да нас је, по основу ових индекса, сваке године мање за више од 38.000, што је врло забрињавајући податак и зато морамо радити на бољој демографској будућности - истакла је министарка.


Педијатара све мање

Ситуацију у здравству додатно отежава чињенца да нам недостају специјалисти педијатрије, што је нарочито видљиво када је лечење предшколске деце у питању. Наиме, децу школског узраста могу да прате и лекари опште медицине па у школским диспанзерима има око 63 одсто педијатара, а остатак су лекари опште медицине, показују подаци Удружења педијатара Србије. Просечна старост педијатара у Србији је преко 55 година и, уколико се нешто не предузме, за неколико година наша земља би се могла суочити с озбиљним недостатком ових специјалиста. Они који су, захваљујући мерама Владе, прошле године уписали специјализацију из педијатрије, моћи ће да лече прве мале пацијенте тек за три године.


Председник Удружења педијатара Србије Радован Богдановић рекао је да подизање свести о побољшању здравља и правилном развоју деце у раном детињству значајно не само за стручњаке, већ и за родитеље и друштво у целини. Он је поручио да се мора знати и стално имати у виду да је развој у раном детињству инвестиција за будућност.

- Проширена међусекторска сарадња неопходна је да се подиже свест и да сви знамо и разумемо колико је значајно у тим првим годинама живота улагати у децу. То не захтева никаква посебна велика материјална улагања, то захтева само веће бављење децом - истакао је Богдановић.

Додао је да су кроз пројекте Удружења педијатара Србије, које су подржали Министарство здравља, Уницеф и компанија “Вода вода”, повећана знања и вештине здравствених радника који се баве децом да се на савремени, научни начин баве раним развојем детета, да саветују родитеље како да подрже развој свог детета и на тај начин спрече последице које могу да проистекну из неадекватног поступања.

Богдановић је навео да је дошло до урушавања развојних саветовалишта, али и саветовалишта за младе, те да су она опстала само у малом броју домова здравља.

- На срећу, програм за развој у раном детињству, уредба Владе Србије о подрши деци у раном развоју и Национални програм здравствене заштите жена, деце и омладине снажни су легислативни оквири да се развојна саветовалишта ревитализују, да се поново успоставе и прошире свој рад, јер се кроз развојна саветовалишта, где се упућују деца која имају сумњу на неки ризик у развоју, може много учинити без

упућивања у болнице, специјализоване установе и слично - истакао је Богдановић. 

 Е. Д.

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести