Љајић: Хитно решити власнички статус бања 

БЕОГРАД: Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић каже да се хитно мора решити питање власничких односа над српским бањама, које у овом тренутку представљају "полумртав капитал".
rasim ljajic, tanjug rade prelic
Фото: Расим Љајић, фото: Тнајуг (Раде Прелић)

"Имамо преко 300 термалних извора, више од 30 познатих бања, али морамо да решимо њихов формално-правни статус, да држава преузме власништво над тим бањама", рекао је Љајић за Танјуг.

Упитан зашто до сада то није учињено, министар каже да је у већини спорних бања које чекају да буду приватизоване, Фонд ПИО тај који располаже влашништвом.

Да би држава могла да управља бањама, истиче, "очекујемо да Фонд у једној транспарентној процедури пренесе право на државу", како би, каже, држава могла да спроведе поступак стратешког партнерства, јавноприватног партнерства или да прода бање.

"Неке бање ће сигурно остати у државном власништву али морамо да омогућимо улазак приватног капитала у њих како би се тај вид туризма развијао", наглашава Љајић. 

Удвостручен број туриста из Кине.. 

Број кинеских туриста у Србији у првих пет месеци ове године је готово удвостручен, каже министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић и додаје да се ради на регионалном повезивању понуда за туристе из Кине. 

Објашњава да је навика кинеских туриста да обиђу још две или три земље након што посете Србију.

"Зато се удружујемо са другим земљама у региону. То смо до сада радили и са Црном Гором, са БиХ, туром ''Путевима Валтера'', затим са Мађарском, а то ћемо радити и са Бугарском", рекао је министар Љајић за Танјуг.

Подсећа и да је у првих пет месеци ове године броја кинеских туриста у Србији повећан за 187 одсто, да је протекле године било 18 хиљада кинеских туриста те не сумња да ће "ово бити много успешнија година".

Љајић о "заштићеној" цени хлеба

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да ће држава у неком тренутку морати да укине уредбу о заштити цене хлеба од брашна Тип-500. 

"У неколико наврата смо добили препоруку Европске комисије да и ову уредбу укинемо", рекао је Љајић за Тањуг и објаснио да је та уредба једина преостала уредба којом се у Србији регулише цена неког производа.

Љајић објашњава да држава уредбом о цени хлеба штити оне најсиромашније, али и да се она коси са принципима слободног функционисања тржишта и, у неком тренутку, мораћемо да је укинемо.

"Развој економије је, ипак, најбоља социјална политика", оцењује министар, говорећи о томе на које начине влада може да смањи ниво сиромаштва у држави.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести